Fundusze małych i średnich spółek przypominały o sobie

Anna Borys
opublikowano: 24-10-2007, 00:00

Fundusze inwestujące w małe i średnie spółki po miesiącach spadków wystrzeliły w górę. Między 15 a 19 października najlepszy w kategorii fundusze akcji krajowych pod względem stopy zwrotu był UniFundusze subfundusz UniAkcje Małych i Średnich Spółek. Wypracował on wynik +1,03 proc. Warto zaznaczyć, że ten produkt działa zaledwie kilka tygodni. Wartość jednostki inwestycyjnej funduszu w pierwszym miesiącu działalności wzrosła o 2,69 proc. Na drugim miejscu w ostatnim tygodniu uplasował się PZU Akcji Małych i Średnich Spółek. Jego klienci zarobili między 15 a 19 października 0,67 proc. Podium zamyka produkt działający na szerokim rynku. ING Akcji zyskał 0,66 proc. wartości. Czwarte i piąte miejsce także należą do funduszu typu MiŚ.

Kursy małych i średnich spółek odrobiły już część strat poniesionych w trakcie wakacji. W ostatnich tygodniach, kiedy cały rynek rósł, w centrum zainteresowania inwestorów były raczej blue chipy. Teraz sektor małych i średnich spółek znów staje się atrakcyjny na tle rynku.

Na euforię podobną do tej sprzed wakacji jednak nie ma co liczyć. Świadczą o tym wskaźniki giełdy. Między 15 a 19 października sWIG80, indeks małych spółek, wzrósł o 0,08 proc. zaś mWIG40, indeks średnich spółek, stracił 0,61 proc. To oznacza, że teraz wyniki produktów typu MiŚ będą w znacznie większym stopniu zależały od poszczególnych decyzji zarządzających, nie zaś od kondycji całego sektora, jak jeszcze wiosną.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu