Fundusze małych i średnich wróciły na prowadzenie

Anna Borys
03-10-2008, 00:00

Ostatni miesiąc należał zdecydowanie do małych i średnich spółek. Nie jest to jednak duża pociecha dla klienta TFI, bo wszystkie produkty inwestujące na warszawskiej giełdzie miały we wrześniu ujemne stopy zwrotu. Najlepiej wartości portfela bronił subfundusz Commercial Union Nowoczesnych Technologii. Wartość jego jednostki inwestycyjnej w ciągu czterech tygodni spadła 3,2 proc. Na drugim miejscu uplasował się Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego z wynikiem -3,3 proc. Podium zamyka Noble Funds Subfundusz Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek. Produkt we wrześniu wypracował stopę zwrotu na poziomie -3,6 proc.

W pierwszej dziesiątce w ostatnim miesiącu pod względem stopy zwrotu znalazło się w sumie sześć produktów lokujących pieniądze w akcje małych i średnich spółek. To coś nowego, biorąc pod uwagę, że w ostatnim roku właśnie te produkty traciły regularnie najwięcej. Warto zauważyć, że także indeksy tych małych i średnich spółek zaczęły się zachowywać

lepiej niż cały rynek. MWIG40 zjechał we wrześniu o 6,05 proc., sWIG80 stracił zaś 6,12 proc. Tymczasem cały rynek obsunął się o 7,69 proc., a blue chipy o 8,19 proc.

Mniejsze spółki radzą sobie ostatnio lepiej z paru powodów. Od początku bessy ich kursy spadały najszybciej. Należy im się zatem chociaż chwilowy odpoczynek. Poza tym zagraniczni inwestorzy interesują się w Polsce tylko blue chipami. A to właśnie oni pogrążyli we wrześniu największe krajowe firmy, reagując nerwowo na kolejną falę zawirowań na światowych rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze małych i średnich wróciły na prowadzenie