Fundusze norweskie trafią do ekofirm

opublikowano: 21-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Strumień pieniędzy w wysokości ponad 20 mln EUR popłynie do MŚP, które rozwijają innowacje w pojedynkę lub z partnerami norweskimi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto otrzymał wsparcie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
  • Jakie warunki musieli spełnić beneficjenci

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła drugą edycję konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”. Wsparcie pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przedstawiciele agencji zwiększyli budżet naboru ponad dwukrotnie, z 9,4 mln EUR do 21,3 mln EUR. Dzięki temu dofinansowanie otrzyma 20 projektów spośród 136 przedsięwzięć, które trafiły do PARP. Przedstawiciele agencji pozytywnie ocenili w sumie 60 projektów, z czego 40 znalazło się na liście rezerwowej.

– Aż 17 spośród 20 przedsięwzięć rekomendowanych do wsparcia beneficjenci zrealizują z partnerami norweskimi. Podczas oceny wniosków o dofinansowanie wspomniane projekty miały szansę na otrzymanie dodatkowych punktów. Były bardziej innowacyjne i lepiej przygotowane. Wśród przedsięwzięć wybranych do wsparcia najwięcej dotyczy branży związanej z produkcją łodzi, konstrukcji pływających i sprzętu metalowego, a także inwestycji budowlanych i sektora turystycznego – podkreśla Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Zwraca uwagę, że sześć zwycięskich projektów będzie prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim, trzy – w lubelskim, po dwa – w małopolskim i pomorskim. Natomiast po jednym przedsięwzięciu zrealizują firmy w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim i łódzkim.

Jeden z dofinansowanych projektów przewiduje usuwanie fosforanów z wód powierzchniowych za pomocą mikrokapsułek. Inne ciekawe przedsięwzięcie dotyczy portowej stacji tankowania wodoru.

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku”, 29 listopada >>

Warto podkreślić, że na granty mieli szansę przedsiębiorcy, którzy wdrażają w firmach innowacyjne procesy i technologie lub wprowadzają na rynek nowe produkty i usługi. Co ważne, ich projekty powinny przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego lub jego bezpośredniego otoczenia.

Fundusze norweskie pokrywają do 80 proc. wartości przedsięwzięcia. Stawką w konkursie jest grant w wysokości do 2 mln EUR. Beneficjenci mogą przeznaczyć otrzymane wsparcie na zakup nowych maszyn i urządzeń. Granty finansują też koszty robót i materiałów budowlanych, inwestycji w wartości prawne i niematerialne, a także usług doradczych i prac rozwojowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane