Fundusze otwarte Inventum do likwidacji

Jagoda Fryc
opublikowano: 2015-01-08 00:00

Mimo starań ING Bank Śląski nie znalazł chętnych na przejęcie funduszy otwartych Inventum. Ich klienci nieprędko odzyskają pieniądze.

To nie jest historia ze szczęśliwym zakończeniem. Inventum TFI w ubiegłym roku utraciło licencję na zarządzanie aktywami i złożyło wniosek o upadłość likwidacyjną. W tym czasie opiekę nad produktami towarzystwa przejęli depozytariusze: ING Bank Śląski i Raiffeisen Polbank.

Ten pierwszy objął kontrolę nad funduszami otwartymi (FIO), a drugi — nad zamkniętymi, które przeważnie były tworzone na zamówienie konkretnych inwestorów (FIZAN). Do 7 stycznia oba banki miały czas na znalezienie TFI, które przejmą zarządzanie tymi portfelami. O ile Raiffeisen szybko postarał się o godnych zastępców, tak ING Bank Śląski takiego szczęścia nie miał.

— Wysłaliśmy oferty przejęcia funduszy otwartych Inventum do wszystkich TFI na polskim rynku. Nikt się nie zgłosił, dlatego zgodnie z ustawą fundusze zostaną zlikwidowane — wyjaśnia Piotr Utrata, dyrektor biura prasowego ING.

Choć ustawowo proces likwidacji trwa 6 miesięcy, to jednak może być wielokrotnie wydłużany, gdy zaistnieją ku temu przesłanki, takie jak np. problemy ze spieniężaniem składników portfeli. A fundusze otwarte Inventum są po brzegi wypełnione niepłynnymi i problematycznymi aktywami.

To oznacza, że posiadacze jednostek uczestnictwa nieszybko odzyskają zainwestowane pieniądze. Choć ustawowo proces likwidacji trwa 6 miesięcy, to jednak może być wielokrotnie wydłużany, gdy zaistnieją ku temu przesłanki, takie jak np. problemy ze spieniężaniem składników portfeli. A fundusze otwarte Inventum są po brzegi wypełnione niepłynnymi i problematycznymi aktywami. Nierzadko w grę wchodzi też egzekucja zabezpieczeń. Z nieoficjalnych informacji„Pulsu Biznesu” wynika, że likwidacja może być liczona nawet w latach.

Inwestorzy będą jednak na bieżąco otrzymywać gotówkę, jeśli tylko uda się coś z portfeli sprzedać. W dużo lepszej sytuacji znalazł się Raiffeisen, do którego powiernicy zgłaszali się sami. Chętnych nie zabrakło nawet na fundusz FIZAN20, w którego portfelu znajdują się problematyczne aktywa przeniesione z Inventum Premium. Fundusz ten przejęło Saturn TFI.

— Raiffeisen Polbank przekazał w terminie wynikającym z ustawy zarządzanie wszystkimi funduszami inwestycyjnymi Inventum, poza tymi, które przy przejmowaniu były już w stanie likwidacji lub posiadały ujemne aktywa. W zdecydowanej większości tych przypadków decydujące znaczenie miała wola uczestników funduszu, wyrażona np. w formie uchwały zgromadzenia inwestorów. TFI, które przejęły FIZAN-y, to: Saturn, Ipopema, Eques, Investors oraz Opti — wyjaśnia Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbanku.

Ile może potrwać likwidacja funduszy otwartych Inventum? Ile klienci mogą odzyskać pieniędzy ze sprzedaży aktywów? Czytaj na pb.pl