Fundusze: pieniądz płynie, ale nie do akcji

opublikowano: 12-07-2017, 16:12
aktualizacja: 12-07-2017, 16:12

W czerwcu z funduszy akcji polskich odpłynęło netto 65 mln zł, wynika z danych Analiz Online.

Pierwsze półrocze było pod względem stóp zwrotu najlepszym od ośmiu lat dla funduszy akcji polskich uniwersalnych - zarobiły średnio 13 proc. Tylko jednak w styczniu i lutym tego typu i podobne rozwiązania zanotowały dodatni bilans sprzedaży (w sumie 0,3 mld zł). Od marca odpłynęło z nich w sumie 0,3 mld zł, a tylko w czerwcu 65 mln zł.

Łączny bilans sprzedaży funduszy akcji był jednak dodatni dzięki naplywów do funduszy akcji zagranicznych. W czerwcu przyciągnęły one 100 mln zł świeżego kapitału, a w sumie saldo za pierwsze półrocze to 1 mld zł. Nieźle wiedzie się też funduszom mieszanym, które część portfela lokują w akacjach. W czerwcu zasilone zostały kwotą 0,2 mld zł, a w pierwszym półroczu 0,6 mld zl netto. To najwięcej od drugiej połowy 2014 r.

Tradycyjnie już najwięcej kapitału zgarnęły fundusze dłużne, które czerwiec zamknęły bilansem na poziomie 0,5 mld zł, z czego 170 mln zł napłynęło do Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN. 0,4 mld zł to natomiast „łup” funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego. Łączna sprzedaż funduszy detalicznych to 1,2 mld zł netto. To piąty miesiąc z rzędu, kiedy bilans zamknął się kwotą 1 mld zł i wyższą. W pierwszym półroczu było to 7,4 mld zł – najwięcej od dwóch lat. Pieniądze wypłacane są natomiast z likwidowanych funduszy aktywów niepublicznych.  

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu