Fundusze w październiku zarabiają

Jagoda Fryc
26-10-2011, 00:00

Trzy ostatnie tygodnie upłynęły na odreagowaniu spadków z sierpnia i września. Od dołka z 3 października do poniedziałku, 24 października WIG wzrósł 9,1 proc., a WIG20 10,4 proc. Indeksy małych i średnich spółek również zmierzają w górę, choć nieco wolniej — mWIG40 zyskał 7,5 proc. a sWIG80 4,5 proc. To normalne zjawisko. Gdy kapitał wraca na rynek, najpierw interesuje się dużymi, płynnymi spółkami, do których łatwiej wejść i z których łatwiej wyjść, jeśli będzie taka potrzeba.

Zwyżki na giełdzie widać już w wynikach funduszy inwestycyjnychz udziałem akcji. Po dramatycznym sierpniu, kiedy większość inwestorów była na dużym minusie, pierwsze tygodnie października przyniosły odwilż. Posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy akcyjnych zarobili średnio 5,2 proc. Zdecydowanie przed szereg wysunęły się fundusze zarządzane przez Allianz TFI. Allianz Akcji Plus zarobił dla klientów 10,5 proc., a Allianz Selektywny 9,05 proc. Na trzecim miejscu z wynikiem 8,7 proc. uplasował się Pioneer Akcji Polskich, który jeszcze we wrześniu był ponad 15,3 proc. pod kreską. Fundusze inwestujące w akcje małych i średnich firm również skorzystałyna październikowej hossie. W tej grupie funduszy od początku miesiąca klienci zarobili średnio 3,7 proc. Najlepszy Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek powiększył portfele inwestorów o 7,7 proc. Nieco mniej, bo 6,1 proc., zyskał Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego.

Wyniki funduszy akcyjnych za ostatnie trzy tygodnie poprawiły humory długoterminowych inwestorów, którzy nie porzucili funduszy akcyjnych w sierpniu i we wrześniu. Satysfakcjonują tych, którzy kupili jednostki funduszy akcyjnych po przecenie. Mogą być zachętą dla oszczędzających do powrotu do produktów akcyjnych. Z tym jednak warto poczekać jeszcze przynajmniej kilka dni. W październiku inwestorzy kupowali akcje z nadzieją, że politycy rozwiążą problemy strefy euro. Decyzje miały zapaść na weekendowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Rozmowy się przedłużały, więc szczyt przesunięto na środę. Wczoraj okazało się, że w tym terminie też nie uda się niczego konkretnego ustalić. Na początek listopada zaplanowano szczyt G20, na którym państwa zrzeszone zobligowane będą do przedstawienia ostatecznych rozwiązań problemu zadłużeniowego. Jeżeli politycy znów rozczarują i nie podejmą do tego czasu żadnych konkretnych decyzji, inwestorzy zaczną uciekać z rynku, realizując prawie miesięczne zyski. Na następne odbicie będziemy musieli jeszcze poczekać. Wtedy najbezpieczniejszą formą lokowania pieniędzy, przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy, będą fundusze dłużne lub rynku pieniężnego. Jeżeli politycy przedstawią rynkom wiarygodny program wyjścia z kryzysu, wzrost na giełdach się przedłuży. Wtedy to fundusze akcji będą radziły sobie najlepiej. Wszystko wyjaśni się już wkrótce. Szkoda, że nie dziś.

5,2%

Tyle średnio przyniosły fundusze akcji w październiku...

3,7%

...a taka w tym miesiącu jest średnia stopa zwrotu funduszy małych i średnich spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze w październiku zarabiają