Fundusze znów w odstawce

  • Jagoda Fryc
09-08-2015, 22:00

Po tym jak w czerwcu po raz pierwszy od trzech lat saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych było ujemne, w lipcu negatywna tendencja się utrzymała.

Ze wstępnych szacunków Analiz Online wynika, że z krajowych TFI wyparowało 0,3 mld zł. I to pomimo znaczącej poprawy pod względem stóp zwrotu — w ubiegłym miesiącu około dwie trzecie funduszy wypracowało zysk dla klientów. — Był to pierwszy od pięciu miesięcy okres, w którym zyski przyniosły fundusze inwestujące na krajowym rynku papierów dłużnych. Mimo to klienci wciąż więcej gotówki z nich wypłacali, niż wpłacali, a saldo tych operacji przekroczyło 0,3 mld zł. Mało chętnych było także na fundusze gotówkowe, które zamknęły miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży przekraczającym 0,1 mld zł, a także mieszane, z których ubyło ponad 0,2 mld zł — wylicza Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

Na drugim biegunie znalazły się fundusze ochrony kapitału oraz akcyjne, przy czym większą popularnością cieszyły się rozwiązania dające ekspozycję na zagraniczne rynki. Ale fundusze akcji polskich również wypadły lepiej. Podczas gdy w czerwcu bilans wynosił plus 0,2 mld zł, to w lipcu wynik sprzedaży wyniósł kilka milionów złotych netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Fundusze znów w odstawce