Czytasz dzięki

Funt pokazał siłę

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 08-08-2013, 00:00

Komentarz walutowy

Po publikacji raportu o inflacji przez Bank Anglii funt brytyjski silnie zyskał na wartości. Umocnił się on wobec wszystkich najważniejszych walut oraz tych z grona rynków wschodzących. Kurs GBP/ USD wzrósł o ponad półtora centa i osiągnął najwyższy poziom od drugiej połowy czerwca (1,55). Reakcję tę wywołało zobowiązanie Banku Anglii do utrzymywania stóp na obecnym, najniższym w historii poziomie do momentu, aż bezrobocie spadnie poniżej 7 proc. (obecnie 7,8 proc.). Ponadto władze monetarne pozostają w gotowości do rozszerzenia programu skupu aktywów tak długo, jak długo stopa bezrobocia pozostawać będzie powyżej tego poziomu.

Kolejny dzień nie przyniósł natomiast wielkiego przełomu w notowaniach głównej pary walutowej. Wspólna waluta nieco zyskała na wartości do dolara po publikacji danych z największej gospodarki Eurolandu. Po tym jak we wtorek pozytywnie zaskoczyły zamówienia w przemyśle, wczoraj konsensus prognoz znacznie przewyższyła dynamika produkcji przemysłowej (2,4 proc. w ujęciu miesięcznym wobec konsensu na poziomie 0,3 proc.). Kurs EUR/USD naruszył wczorajsze maksimum na 1,3320. Dobre dane z Niemiec nie pomogły złotemu, który po trzech dniach z rzędu wzrostu wartości wczoraj się osłabił. Kurs EUR/PLN wzrósł pod 4,22, a USD/PLN do 3,1750. Tym samym nie powiodła się już piąta w ostatnich dwóch miesiącach próba ponownego zejścia poniżej poziomu 4,20 w stosunku do euro. Uważamy, że w najbliższych dniach deprecjacja polskiej waluty się pogłębi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane