Futures na plusie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-03-2022, 13:49

Kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd odrobiły z nawiązką straty w jakie popadły w okolicach godzin południowych i na niecałe dwie godziny przed otwarciem środowego handlu na rynku kasowym notują dodatnie zmiany.

fot. Bloomberg

Około godziny 13:30 futures na DJ IA rosły o 0,66 proc. Na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zwyżkowały o 0,64 proc. zaś na NAsdaq 100 o 0,71 proc.

Zdaniem analityków, ruch w górę był wynikiem zwyżki notowań ropy, która korzysta na gremialnym odchodzeniu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów. Dodatkowo surowiec wspierany jest obawami o dostawy surowca z Rosji. Specjaliści uspokajają jednak, że taki wyskok nie będzie do utrzymani jeśli sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje, a na rynek trafi więcej irańskiej ropy.

Handlujący akcjami będą dzisiaj bacznie przysłuchiwać się cyklicznemu „przesłuchaniu” szefa Fed Jerome Powella w Kongresie. Być może nie padną jednoznaczne deklaracje pozwalające wnioskować jaką decyzje podejmie FOMC na marcowym posiedzeniu odnośnie stóp procentowych, ale prawdopodobnie przewodniczący władz monetarnych ustosunkuje się i skomentuje sytuację na Ukrainie, jej wpływ na gospodarkę i zasygnalizuje ewentualne kroki z tym związane.

Oprócz tego dzisiaj na rynek trafią ważne dane z obszaru makroekonomii. Chodzi przede wszystkim o raport firmy badawczej ADP o zamianie zatrudnienia w lutym, który poprzedzać będzie oficjalne rządowe dane, który ujrzą światło dzienne w najbliższy piątek. ADP oczekuje, że w poprzednim miesiącu w amerykańskiej gospodarce w sektorze prywatnym powstało 390 tys. miejsc pracy po nieoczekiwanym spadku liczby etatów o 301 tys. w styczniu (dane przed korektą).

Z kolei pod koniec sesji, po godzinie 20-tej polskiego czasu ujawnione zostaną zapiski tzw. Beżowej Księgi Fed, cyklicznego raportu oceniającego bieżący stan największej gospodarki na świecie.

We wtorek indeks Dow Jones IA spadł o 597 punktów, czyli 1,76 proc. S&P 500 stracił 1,55 proc., a Nasdaq Composite zniżkował o 1,59 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane