Fuzja wystartowała

ZK
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Firmy informatyczne rozpoczęły realizację planu połączenia. Proces ma potrwać około roku.

Warszawski Computerland (CL) ogłosił w środę wezwanie na 417 tys. akcji uprzywilejowanych poznańskiego Emaksu. Papiery te stanowią 12,3 proc., ale dają 32,98 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Właścicielem uprzywilejowanych akcji jest fundusz inwestycyjny BB Investments, który za każdą z nich dostanie 147 zł, co całą transakcję wycenia na ponad 61 mln zł. Po ogłoszeniu wezwania kurs giełdowy Emaksu wystrzelił w górę z poziomu 118,50 zł. Momentami rósł prawie o 10 proc.

Odkup akcji imiennych jest pierwszym etapem uzgodnionego w końcu maja połączenia Computerlandu i Emaksu. Proces potrwać ma do lipca 2007 r. W ramach kolejnych kroków poprzez różne transakcje, w tym wymiany 1 mln własnych akcji CL na 813 tys. akcji Emaksu, warszawska firma ma osiągnąć 64,9 proc. kapitału przejmowanego partnera. Potem będzie jeszcze jedno wezwanie, by zgodnie z prawem dojść do 66 proc.

Zarządy firm liczą na spore oszczędności dzięki połączeniu firm. Traktowane jest ono jako odpowiedź na inne konsolidacje w branży IT, m.in. na fuzję Asseco Poland i Softbanku z grupy Prokomu.

Tomasz Sielicki, prezydent Computerlandu, uważa, że fuzja powinna pozwolić na 3-5-procentową redukcję kosztów, które w obu firmach wynoszą 500 mln zł. Oznacza to, że mogą zaoszczędzić do 25 mln zł rocznie, ale pewności nie ma.

Z ponad 1,2 mld zł obrotów w 2005 r. grupa CL i Emaksu będzie numerem dwa na polskim rynku IT po Prokomie i wyraźnym liderem w branży usług dla energetyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu