Galerię Malta oplata sieć

Kamil Kosiński
opublikowano: 13-05-2009, 00:00

Współczesny obiekt komercyjny to wyzwanie nie tylko dla murarzy. Równie dużo mają w nim do zrobienia informatycy.

Systemy IT to zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda eksploatacji

Współczesny obiekt komercyjny to wyzwanie nie tylko dla murarzy. Równie dużo mają w nim do zrobienia informatycy.

Galeria Malta w Poznaniu to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce i zarazem kluczowy projekt zrealizowany na polskim rynku przez hiszpańską firmę Neinver. Otwarty pod koniec marca 2009 r. trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 162 tys. mkw. był jednak wyzwaniem nie tylko budowlanym, ale też teleinformatycznym.

— Stopień skomplikowania tzw. instalacji niskoprądowych w Galerii Malta jest zdecydowanie ponadprzeciętny. Wynika to choćby ze skali tego obiektu — twierdzi Rafał Elżanowski, dyrektor ds. inwestycji Neinver Polska.

Instalacji bez liku

Do integracji systemów niskoprądowych wykorzystano technologię firmy Delta Controls, wykorzystującą otwarty protokół BACnet, który zapewnia współpracę urządzeń różnych producentów. A do zintegrowania było naprawdę wiele. System rozliczania mediów (energia, woda, ciepło) przez poszczególnych najemców, kontroli dostępu sygnalizacji przeciwwłamaniowej i przeciwpożarowej to standardy w takich obiektach. Ale każdy jest inny, a im większy obiekt, tym bardziej skomplikowany. Weźmy choćby karty zbliżeniowe do otwierania drzwi — inne uprawnienia mają na nich zakodowane pracownicy sklepów i punktów usługowych wynajmujących powierzchnie w Galerii Malta, inne ochrona, a jeszcze inne — serwis sprzątający czy techniczny. System detekcji tlenku węgla w garażach i gazu CNG w lokalach gastronomicznych ma nie tylko wykryć zagrożenie ewentualnym zaczadzeniem, ale też uruchomić wentylatory wyciągowe, które je zlikwidują. System antywłamaniowy ma nie tylko przekazać ochronie sygnał o nieautoryzowanym otwarciu drzwi, ale też tak ustawić kamery telewizji przemysłowej, by nagrywały obraz z miejsca, w którym doszło do tego zdarzenia. Z kolei system przeciwpożarowy to nie tylko czujki dymu, ale i automatyczne zawiadamianie straży pożarnej, jeśli pracownicy Galerii Malta w ciągu minuty od uruchomienia alarmu nie uznają, że sami poradzą sobie z problemem.

Do tego dochodzi wiele mniejszych instalacji, jak interkom w windach czy przyciski pozwalające wezwać pomoc do toalet dla niepełnosprawnych, ale też… dodatkowa dyspozytornia, która może pełnić rolę centrum dowodzenia podczas akcji ratowniczej.

— To pomieszczenie jest na co dzień zamknięte. Znajduje się jednak przy wejściu do budynku i udostępnia podgląd z kamer przemysłowych. Dzięki temu strażacy mogą kontrolować sytuację w całym obiekcie bez potrzeby biegania po nim — wyjaśnia Rafał Elżanowski.

Część zabezpieczeń jest wymagana przez prawo, część to pomysły inwestora. Nad dokumentacją budowlaną Galerii Malta pracowało kilka biur projektowych i to one nadały kształt instalacjom automatyki w budynku.

— Jako inwestor mieliśmy swoje założenia, którym kształt nadały biura projektowe. Wykonawcą była firma Qumak-Sekom — dodaje Rafał Elżanowski.

Inwestor decyduje sam

Kamień węgielny pod Galerię Malta wmurowano w maju 2007 r. Generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska. Ale to inwestor decydował, kto wykona tzw. inteligentne systemy w budynku.

— Hochtief był generalnym wykonawcą, ale w kontrakcie zastrzegliśmy, że sami możemy wybrać firmę, która zintegruje systemy niskoprądowe. Wynikało to z tego, że projekt Galerii Malta był bardzo skomplikowany i zmieniał się w trakcie budowy — informuje Rafał Elżanowski.

Dlaczego z czterech firm, które rozważał Neinver, ostatecznie wybrano Qumak-Sekom?

— Zadecydowały referencje i cena. Oferty różniły się tak bardzo, że nie mieliśmy wątpliwości, zlecając prace Qumak-Sekom — mówi Rafał Elżanowski.

Wpływ na wybór wykonawców inteligentnych systemów starają się też zapewnić inni inwestorzy budynków z dużą liczba systemów niskoprądowych. Tak postąpił np. Medicover przy budowie swojego pierwszego szpitala w Polsce.

— Budowaliśmy po raz pierwszy, więc umowy z podwykonawcami podpisywał generalny wykonawca, którym był Warbud. Konsultował jednak z nami wykonawcę systemów automatyki. Zrobiliśmy przegląd rynku i za najstabilniejsze w tym segmencie i odpowiadające naszym potrzebom uznaliśmy Asseco Systems — informuje Marcin Łukaszewicz z Medicoveru.

Kamil Kosiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu