Galimatias z krokami notowań

opublikowano: 03-01-2018, 22:00
aktualizacja: 04-01-2018, 07:55

Akcje o tej samej cenie mogą mieć sześć różnych kroków notowań. To efekt unijnej dyrektywy.

Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane — mówi stare porzekadło. I tak zaczyna być z unijną dyrektywą MiFID II. W zamyśle autorów miała w wielu aspektach poprawić sytuację drobnych uczestników rynku finansowego. Jej wdrażanie idzie opornie nie tylko w Polsce, ale akurat na warszawskiej giełdzie zadziałała przynajmniej w jednym aspekcie. Chodzi o kroki notowań, czyli minimalne wartości, o jakie może zmienić się kurs instrumentu finansowego i tym samym, jakie mogą być uwzględniane w składanych zleceniach bez ryzyka, że systemy biur maklerskich i giełdy odmówią ich realizacji.

Zobacz więcej

SZYMON ŁASZEWSKI Forum

Zmiany wprowadzone w tym zakresie z początkiem 2018 r. zdziwiły niejednego inwestora. Dotychczas na warszawskiej giełdzie były dwa zasadnicze kroki notowań. Jeżeli akcje kosztowały do 100 zł, to krok notowań wynosił 1 grosz, a powyżej 100 zł — 5 groszy. Od tej zasady były co prawda pewne wyjątki dla instrumentów traktowanych przez system giełdy jak akcje, ale będącymi np. instrumentami strukturyzowanymi, ale to nic wobec tego, co jest obecnie.

Obecnie same akcje podzielone są na 15 grup uzależnionych od ceny. Tylko w jednej — do 2 zł — jest jeden krok notowań. W dziesięciukategoriach cenowych jest ich aż sześć. Powoduje to, że np. kurs akcji o cenie 111 zł może zmieniać się minimalnie zarówno o 1 zł, jak i 50, 20, 10, 5 i 2 grosze. Z takimi samymi minimalnymi różnicami cenowymi można też składać zlecenia.

Oczywiście dla jednego emitenta obowiązuje jeden krok notowań. Różnice powodują jednak, że kursy instrumentów o nominalnie tej samej wartości mogą mieć różne kroki notowań. Jaki krok notowań obowiązuje dla konkretnego instrumentu, to wypadkowa danych o płynności zbieranych przez KNF i publikowanych przez europejski nadzór ESMA. Giełda na podstawie średniego dziennego limitu transakcji przyporządkowuje tylko konkretne instrumenty do odpowiednich kroków notowań.

W rygorze MiFID II procedura ta będzie odbywać się raz do roku, po ostatniej sesji marca. Jako że dyrektywa MiFID II zaczęła obowiązywać od 3 stycznia 2018 r., korekty za trzy miesiące nie będzie. Najbliższa zaplanowana jest dopiero na 2019 r. Startując w reżimie, MiFID II giełd musiała jednak dostosować do nowych kroków notowań kursy z końca grudnia 2017 r. W efekcie kursy odniesienia podawane przez systemy biur maklerskich na pierwszej sesji stycznia 2018 r. mogły być inne niż kursy zamknięcia z ostatniej sesji grudnia.

Zobacz tabelę kroków notowań dla akcji notowanych na GPW

Kroki notowań plik pdf

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Galimatias z krokami notowań