Gartenland – od produkcji roślin do usług logistycznych

Partnerem publikacji jest Gartenland
opublikowano: 24-02-2023, 13:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zaczynali od uprawy cytrusów i gerber na polski rynek. Obecnie ich sadzonki róż, krzewów i drzewek można kupić w całej Europie, i są to zarówno rośliny popularne, jak i rzadkie, poszukiwane odmiany. Od kilku miesięcy oferują kontrahentom dodatkowe usługi magazynowania, konfekcjonowania, pakowania i transportu roślin.

Firma Gartenland Polska cieszy się zaufaniem klientów już od ponad 23 lat. Patronat niemieckiego przedsiębiorstwa Gartenland Aschersleben, którym została objęta, stanowił gwarancję jakości od początku działania firmy – wieloletnie doświadczenie zapewniło bowiem firmie matce wysoką pozycję i prestiż na europejskim rynku.

Obecnie Gartenland Polska stanowi w pełni autonomiczną jednostkę, którą zarządzają przedstawiciele trzeciego pokolenia rodziny Żaków, zajmującej się branżą ogrodniczą od 1940 r.

Zgrana drużyna

Głównym zadaniem spółki jest produkcja i dystrybucja szerokiej gamy najwyższej jakości wyrobów branży ogrodniczej, takich jak sadzonki róż, krzewów ozdobnych, owocowych, pnączy czy także drzewek owocowych i dekoracyjnych. Firma posiada własne laboratorium in-vitro, w którym w sterylnych warunkach otrzymywane są sadzonki wolne od chorób i niedoskonałości.

– Zarówno zarząd firmy, jak i pracownicy tworzą zgrany zespół. Pracują u nas osoby z pasją, z wizją, posiadające obszerną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w branży ogrodniczej – mówi Paulina Żak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Gartenland Polska.

Jak zapewnia, w swoich działaniach „drużyna Gartenland” stawia przede wszystkim na rozwój i satysfakcję klientów. Codziennie pracownicy firmy dokładają starań, aby wszystkie rośliny zachowały najwyższą jakość, a przy tym miały również najatrakcyjniejszą cenę. O tym, że takie podejście to droga do sukcesu, świadczy rosnąca liczba kontrahentów.

Ze szkółki do sieci

Działalność firmy stanowią obecnie trzy duże, niezależne segmenty. Pierwszy to sprzedaż wszystkich produktów roślinnych w atrakcyjnych opakowaniach z etykietami bądź w ozdobnych kartonikach. To oferta dla klientów sieciowych – dużych i mniejszych marketów w Polsce i całej Europie.

W drugim segmencie firma prowadzi sprzedaż hurtową, przede wszystkim eksportową. Dostarcza klientom hurtowym tzw. materiał szkółkarski. To sadzonki bez opakowania, konfekcjonowane do palet transportowych. Ponieważ zarówno dotychczasowi stali klienci, jak i nowi wyrażali duże zainteresowanie poszerzeniem bazy asortymentowej, firma wprowadziła do sprzedaży nowe rośliny i nowe sposoby ich konfekcjonowania.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Sprzedaż w 2022 r. przekroczyła 11 mln roślin, a do regularnych kierunków dystrybucyjnych dołączyły Francja, Włochy i Chorwacja.

Potencjał w magazynie

– Punktem zwrotnym dla spółki było wejście do sektora usługowego, stanowiącego trzeci filar biznesu. Gartenland może wykorzystać swój potencjał, doświadczenie i kompetencje zdobyte w ostatnich latach na bazie współpracy z sieciami międzynarodowymi – wyjaśnia Paulina Żak.

Do uruchomienia tej działalności niezbędne było otwarcie nowoczesnego magazynu o powierzchni 1 ha wyposażonego w 19 ramp załadunkowych, a także profesjonalne pole manewrowe dla tirów. Już obecnie z tego magazynu obsługiwane są zlecenia dużych partnerów biznesowych, których produkty wysyłane są do odległych miejsc za granicą. Gartenland oferuje im magazynowanie, pakowanie, konfekcjonowanie i redystrybucję produktów w formie dostosowanej do najwyższych standardów europejskich.

Niewątpliwym atutem jest położenie magazynu w centrum Polski, przy skrzyżowaniu dwóch największych autostrad A1 i A2.

– To tylko jeden z długiej listy czynników, które gwarantują, że współpraca z firmą Gartenland będzie prosta i owocna – mówi Paulina Żak.

Gartenland w liczbach

70 000 m kw. szkółek roślin

16 000 m kw. szklarni

15 000 m kw. powierzchni magazynowych

11 000 m kw. tuneli foliowych

800 m kw. laboratorium

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane