Gartner: spada sprzedaż telefonów komórkowych

PAP
26-05-2009, 19:36

Światowa sprzedaż telefonów komórkowych przekroczyła 269 mln sztuk w pierwszym kwartale 2009 r. To o 8,6 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2008 r. - podała firma badawcza Gartner.

Pomimo tego wzrosła w pierwszym kwartale sprzedaż smartfonów - o 12,7 proc. - w porównaniu do pierwszego kwartału 2008 r. (36,4 mln sztuk). Smartfon to urządzenie łączące funkcję telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej, GPS, aparatu fotograficznego czy kamery wideo.

Liderem sprzedaży telefonów komórkowych pozostaje Nokia, która w pierwszym kwartale sprzedała ok. 97 mln telefonów komórkowych. Od pierwszych trzech miesięcy 2007 r. sprzedaż kwartalna firmy nie spadła poniżej 100 mln sztuk. Gartner informuje, że Nokia będzie chciała w kolejnych miesiącach zwiększyć sprzedaż dzięki modelowi 5800.

Na drugim miejscu znalazł się Samsung, który sprzedał ok. 51 mln telefonów. Zdaniem ekspertów, ta koreańska firma radziła sobie w pierwszym kwartale dobrze, zwiększając prawie o 5 proc. udział w rynku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2008 r. Samsung osiągnął dobre wyniki dzięki popularności takich modeli telefonów, jak Tocco, Omnia i Pixon. Eksperci prognozują, że drugi kwartał będzie dla firmy też dobry, dzięki zapowiedzi pojawienia się na rynku modelu i7500 bazującego na systemie Android.

Na trzecim miejscu pod względem liczby sprzedanych telefonów znalazł się LG (26,5 mln sprzedanych sztuk). Firma ta zwiększyła udział w rynku o 1,9 proc. Dobre wyniki LG to - jak informują analitycy - zasługa szerokiej oferty modeli z ekranem dotykowym.

Na czwartym miejscu jest Motorola (16,5 mln sztuk), a na piątym Sony Ericsson (14,5 mln sztuk).

Gartner to firma analityczna, zajmująca się badaniami branży IT. Jej siedziba mieści się w Stamford w USA. Firma powstała w 1979 roku. Zatrudnia 1200 analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / Gartner: spada sprzedaż telefonów komórkowych