Gaz - System dostał zastrzyk

ABT
28-10-2010, 00:00

Operator otrzymał pierwszą transzę pieniędzy z UE na przygotowania do budowy gazociągu do Skandynawii.

Operator otrzymał pierwszą transzę pieniędzy z UE na przygotowania do budowy gazociągu do Skandynawii.

Komisja Europejska (KE) wypłaciła pierwszą transzę (15 mln EUR) dofinansowania dla Gaz-Systemu na projekt gazociągu podmorskiego Baltic Interconnection Skanled / Baltic Pipe. Bruksela przyznała wsparcie wysokości 50 mln EUR w sierpniu, we wrześniu Gaz-System złożył wniosek o pierwszą wypłatę.

W ramach projektu buduje już tłocznię gazu w Goleniowie oraz gazociąg Świnoujście — Szczecin. Ta infrastruktura pozwoli na wzmocnienie systemu przesyłowego w okolicy planowanego gazociągu Baltic Pipe i pozwoli w przyszłości na połączenie go z terminalem LNG w Świnoujściu. To część wspieranego przez Komisję Europejską programu "Bałtyckiego połączenia międzysystemowego".

Rozbudowa pozwoli na przepływ gazu między Polską, Danią i Szwecją. Dzięki temu możliwe będzie oferowanie krajom skandynawskim wolnych mocy polskiego terminalu LNG, który rozpocznie działalność w połowie 2014 r.

Gaz-System otrzymał wcześniej wsparcie Unii Europejskiej z programu TEN-E (rozwój transgranicznych sieci energetycznych) dla prac przygotowawczych przy gazociągu Baltic Pipe, m.in. na przeprowadzenie geofizycznych badań dna morskiego. Te prace pozwolą na szybką realizację Baltic Pipe, gdy pojawi się zapotrzebowanie na takie połączenie.

Cały program inwestycyjny Gaz-Systemu do 2014 r. ma wartość 8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gaz - System dostał zastrzyk