Gaz z łupków sprzyja klimatowi

ADAM CZYŻEWSKI
19-12-2013, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA SEKCJI — PKN ORLEN

Znaczenie gazu w światowym miksie energetycznym będzie rosło. To zdanie powtarzane jest przez ekspertów niczym mantra. Jest to oczywiście scenariusz bardzo prawdopodobny, warto jednak zastanowić się, jakie czynniki będą decydować o jego realizacji. Obecnie ceny gazu, w odróżnieniu od cen ropy, bardzo różnią się w zależności od rejonu świata i wahają się od niespełna 4 USD za MMBtu w USA do 15 USD na rynkach azjatyckich.

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen
Zobacz więcej

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen

Radykalny spadek cen gazu w Stanach Zjednoczonych był możliwy właśnie dzięki łupkowej rewolucji. Jeśli Europa, która obecnie płaci za gaz niemal trzykrotnie więcej niż USA, podążyłaby drogą wytyczoną po drugiej stronie Atlantyku, dysproporcja miałaby szansę się zmniejszyć, a gaz ze źródeł niekonwencjonalnych mógłby stanowić ważne ogniwo w przejściu do gospodarki niskoemisyjnej.By tak się stało, Stary Kontynent potrzebuje jednak woli politycznej.

Oprócz Europy podobny scenariusz mają szansę zrealizować część Ameryki Południowej oraz Chiny. Jest to szczególnie interesujące w tym drugim przypadku, bowiem zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, do 2035 r. zużycie gazu w Państwie Środka ma wzrosnąć czterokrotnie.

Zmiana będzie z pewnością wyraźnie odczuwalna na globalnym rynku surowców. Jeśli łupkowa rewolucja, przynajmniej w części, przeniesie się z Ameryki Północnej także na inne kontynenty, będzie to szansa nie tylko na szeroki dostęp do taniego surowca energetycznego, ale również na zbudowanie realnej alternatywy dla węgla i osiągnięcie globalnych celów klimatycznych.

Warto zwrócić uwagę, że właśnie dzięki niej Stanom Zjednoczonym udało się osiągnąć najniższy poziom emisji od prawie dwóch dekad. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza decydenci planujący politykę klimatyczno-energetyczną Starego Kontynentu.

ADAM CZYŻEWSKI
główny ekonomista PKN Orlen

Autor bloga www.napedzamyprzyszlosc.pl/pl/blog

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM CZYŻEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Gaz z łupków sprzyja klimatowi