Gazel coraz więcej

Wojciech Kowalczuk
08-12-2004, 00:00

Niełatwo być uczciwym, gdy korupcja i matactwa szerzą się od urzędu gminy po Sejm. Niełatwo być niewielkim, w czasach gdy nawet duzi i silni walczą o przetrwanie. Niełatwo być dynamicznym, gdy w większości branż aż kipi od konkurentów, a recesja dopiero nieśmiało zaczyna pakować manatki. Niełatwo — a jednak są firmy, które spełniają te warunki i to właśnie spośród nich wywodzą się Gazele Biznesu, których listę rankingową redakcja „Pulsu Biznesu”, wspólnie z wywiadownią gospodarczą Coface Intercredit Poland, sporządziła już po raz piąty.

Dlaczego Gazele? Bo podobnie jak prawdziwe gazele — zwierzęta niewielkie, ale szybkie i umiejące się przystosować do zmiennych warunków — spółki uwzględnione w naszym zestawieniu są firmami małymi i średnimi, które bardzo szybko się rozwijają i niezależnie od warunków gospodarczych notują stałą poprawę wyników.

Proporcje między liczbą średnich i dużych firm w naszej gospodarce są podobne jak proporcje między liczbą gazel i lwów na sawannie. Mimo tego, że małe firmy mają decydujący udział w tworzeniu PKB, nie cieszą się jednak zwykle zainteresowaniem mediów. Stąd właśnie zrodził się pomysł stworzenia listy rankingowej niewielkich podmiotów gospodarczych, dla których niedostępne są zestawienia największych lub najbardziej dochodowych.

Kryteria doboru firm do zestawienia nie zmieniły się w stosunku do zeszłego roku. Najważniejszym z nich był szybki i stały rozwój. O miejscu w rankingu decydował wyrażony w procentach przyrost obrotów w 2003 r. w stosunku do roku 2001 (braliśmy pod uwagę wyniki z 3 lat działalności). Aby zakwalifikować się do zestawienia, firma musiała wykazywać wzrost tego wskaźnika w trzech kolejnych latach.

Do naszego rankungu zakwalifikowaliśmy tylko te podmioty, które publikują swoje wyniki, ponieważ bardzo ważnym i niezmiennym od początku przygotowywania rankingu „Gazele Biznesu” kryterium jest otwartość i uczciwość firm biorących udział w zestawieniu.

Weryfikację danych finansowych firm przeprowadziła wywiadownia gospodarcza Coface Intercredit Poland, z którą redakcja „PB” od czterech lat współpracuje przy przygotowaniu rankingu. Jako spółka wyspecjalizowana w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji o firmach oraz w ocenie ich wiarygodności kredytowej dysponuje zarówno możliwościami rzetelnego sprawdzenia zgodności z prawdą nadesłanych danych finansowych, jak i weryfikacji zgłaszających je podmiotów pod względem ewentualnych zobowiązań wobec kontrahentów, urzędu skarbowego lub ZUS. Dzięki tak dokładnej weryfikacji kandydatów opracowaliśmy zestawienie uwzględniające wyłącznie firmy działające zgodnie z prawem handlowym i etyką biznesu.

Podobnie jak w latach poprzednich, będziemy organizować w największych miastach Polski spotkania, do udziału w których zaprosimy przedstawicieli notowanych w rankingu przedsiębiorstw z poszczególnych województw. Pierwsze — 8 grudnia w Krakowie. Każda z takich gal będzie okazją do wręczenia Gazelom Biznesu pamiątkowych certyfikatów i statuetek. W części seminaryjnej spotkań specjaliści z różnych branż omówią m.in. sposoby skutecznego ubiegania się o fundusze pomocowe z Unii Europejskiej, usługi finansowe i okołofinansowe, przeznaczone dla małych i średnich firm, oraz sposoby pozyskania kapitału na dalszy rozwój przedsiębiorstw.

Gazele Biznesu mają swoje stałe miejsce na łamach naszej gazety. Ukazująca się od ponad roku codzienna sekcja tematyczna „Przedsiębiorca” zawiera praktyczne informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od niedawna publikujemy też cotygodniowy dodatek „Pieniądze z Unii”, który zawiera aktualne informacje o środkach pomocowych, oraz porady, jak skutecznie się o nie ubiegać. Kontynuujemy również serię szkoleń pod hasłem „Akademia Gazel Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Gazel coraz więcej