Gazele na start

Nie czekaj, aż cię znajdą, zgłoś się sam

Redakcja „Pulsu Biznesu” wraz z wywiadownią gospodarczą Coface rozpoczynają przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji rankingu „Gazele Biznesu”. Tym czytelnikom, którzy już go znają, przypominamy, a tych, którzy stykają się z nim po raz pierwszy, informujemy, czym są Gazele Biznesu.

Gazele na start

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Nie czekaj, aż cię znajdą, zgłoś się sam

Redakcja „Pulsu Biznesu” wraz z wywiadownią gospodarczą Coface rozpoczynają przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji rankingu „Gazele Biznesu”. Tym czytelnikom, którzy już go znają, przypominamy, a tych, którzy stykają się z nim po raz pierwszy, informujemy, czym są Gazele Biznesu.

Zacznijmy od nazwy. Na rynku wydawniczym nie brakuje zestawień, w których małe i średnie przedsiębiorstwa porównuje się do różnych gatunków drapieżników lub do najtwardszych minerałów. Tymczasem firmy tej wielkości, zwłaszcza te o krótkiej historii, są podmiotami najbardziej narażonymi na wpływy koniunktury i zmiany sytuacji na rynku. Trudno je więc porównywać do drapieżników. Z drugiej jednak strony, to właśnie przychody i zyski tych firm zwykle rosną najszybciej — nawet o kilka tysięcy procent rocznie. Analogia z gazelami — zwierzętami delikatnymi, a jednocześnie niezwykle szybkimi, wydała nam się więc na miejscu.

Stabilność i przejrzystość

„Gazele Biznesu” to najstarszy, bo organizowany już po raz 19., ranking małych i średnich przedsiębiorstw, które charakteryzują się stałym i dynamicznym rozwojem. Miarą tego rozwoju jest przyrost obrotów osiąganych przez firmy w trzech kolejnych latach. W najnowszej edycji będziemy brali pod uwagę wyniki finansowe z lat 2015, 2016 i 2017, a o miejscu firmy w rankingu zdecyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów, osiągnięty w 2017 r., w stosunku do roku 2015.

W zestawieniu uwzględnione zostaną tylko te przedsiębiorstwa, które w branym pod uwagę okresie, z roku na rok osiągały zysk i przyrost obrotów. Aby do zestawienia zakwalifikować tylko firmy, mieszczące się w przyjętej przez Unię Europejską definicji małych i średnich przedsiębiorstw, będziemy brali pod uwagę wyniki tych podmiotów, które w roku 2015 osiągnęły przychody nie mniejsze niż 3 mln zł i nie większe niż 200 mln zł.

Te podstawowe kryteria kwalifikacji firm do rankingu są takie same od jego zarania, czyli od roku 2000. Ich niezmienność w połączeniu z faktem, że o przyznaniu tytułu „Gazeli Biznesu” nie decyduje żadna kapituła, lecz wyniki finansowe przedsiębiorstwa sprawiają, że to najbardziej rozpoznawalny i popularny ranking małych i średnich firm. Fundamentalne znaczenie dla takiego wizerunku naszego zestawienia ma także fakt, że udział w nim i w towarzyszących mu imprezach nie wiąże się dla laureatów z absolutnie żadnymi kosztami.

Drogi do tytułu

Gazelami Biznesu mogą zostać firmy, których przedstawiciele zgłoszą je wypełniając formularze dostępne pod adresem WWW: gazele.pb.pl. Jednak to nie jedyna droga do tytułu. Gazelą Biznesu można też zostać w sposób, można powiedzieć, zaoczny. Polega on na tym, że firma Coface wyszukuje w ogólnie dostępnych bazach danych firmy spełniające kryteria naszego rankingu, a następnie weryfikuje ich wyniki finansowe. Wśród firm branych pod uwagę jako potencjalne Gazele Biznesu zawsze jako jedne z pierwszych uwzględniane są laureatki poprzedniego zestawienia.

Warto jednak podkreślić, że stuprocentową pewność rozpatrzenia kandydatury firmy do tytułu Gazeli Biznesu daje wypełnienie wspominanego już formularza zgłoszeniowego. Lepiej więc nie czekać, aż specjaliści Coface wyszukają firmę, nawet jeżeli była ona Gazelą Biznesu w przeszłości.

Składanie zgłoszeń za pośrednictwem formularza jest tym istotniejsze w przypadku tegorocznej edycji rankingu, że wprowadzone w życie kilkanaście dni temu Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO) może ograniczyć dostęp analityków firmy Coface do danych potencjalnych laureatów. Dlatego w tym roku jeszcze bardziej zdecydowanie apelujemy — kandydacie na Gazelę Biznesu, nie czekaj, aż cię znajdą, zgłoś się sam.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji rankingu można składać do 30 września 2018 r. Będą one sukcesywnie rozpatrywane przez analityków firmy Coface, a dodatek do „Pulsu Biznesu” zawierający listę rankingową zostanie opublikowany 31 grudnia.

W styczniu rozpoczniemy zaś cykl tradycyjnych spotkań w największych miastach Polski. Będą one okazją do wręczenia laureatom rankingu pamiątkowych certyfikatów i statuetek, a przede wszystkim do wspólnego świętowania sukcesów najbardziej dynamicznych małych i średnich firm. Zapraszamy więc do udziału w kolejnej edycji rankingu „Gazele Biznesu”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane