Gazele u progu dorosłości

opublikowano: 11-06-2017, 22:00

Ranking PB: Małe i średnie firmy znają ranking „Gazele Biznesu”. Właśnie zaczynamy przyjmować zgłoszenia do jego kolejnej edycji

Tym, którzy mimo niemal pełnoletności rankingu nie wiedzą jednak, co się kryje pod pojęciem „Gazeli Biznesu”, przypominamy. To mała lub średnia firma, wyróżniająca się dynamicznym rozwojem. Określenie zaczerpnęliśmy ze świata fauny, ponieważ takie firmy, podobnie jak gazele zamieszkujące sawanny, szybko gnają do przodu, a ze względu na niewielkie rozmiary są narażone na wiele niebezpieczeństw i podatne na wpływ środowiska. Nasze Gazele szybko mnożą swoje przychody i zyski, ale także — w razie załamania koniunktury lub popełnienia jakiegoś błędu — są bardziej narażone na upadłość lub wyrugowanie z rynku. Ranking „Gazele Biznesu” publikujemy nieprzerwanie od 2000 r.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Jest więc najstarszym w Polsce zestawieniem małych i średnich firm, a jego czytelne kryteria sprawiają, że jest ono również najbardziej wiarygodne. O przyznaniu tytułu nie decyduje bowiem żadne jury, lecz wyniki finansowe przedsiębiorstwa z trzech ostatnich lat. Nasza lista nie jest także ograniczona żadną konkretną liczbą firm, które mogą się do niej zakwalifikować.Kryteria są na tyle trudne do spełnienia, że postanowiliśmy pozostawić ją otwartą. To zaś sprawiło, że stała się swoistym barometrem gospodarki, bo w latach dobrej koniunktury gromadzi więcej firm, a w czasach dekoniunktury wyraźnie się skraca.

Czytelne kryteria

Miejsce w rankingu zależy od wyrażonego w procentach przyrostu obrotów firmy, osiągniętego w ciągu trzech ostatnich lat. Do zestawienia trafią wyłącznie firmy, które w tym okresie z roku na rok notowały wzrost przychodów i zysk. Weryfikacją wyników, podobnie jak w poprzednich edycjach, zajmie się wywiadownia gospodarcza Coface. Rola naszego partnera nie ogranicza się jednak tylko do weryfikacji danych przesłanych przez zgłaszające się firmy.

Zadaniem Coface jest także wyszukiwanie w dostępnych oficjalnie źródłach firm spełniających kryteria zestawienia. Gazelą Biznesu można bowiem zostać, zgłaszając się samemu poprzez wypełnienie formularza na stronach: gazele.pb.pl lub www.coface.pl, albo „zaocznie”, po wyszukaniu przez analityków Coface. Przedstawiciele firm, którym zależy na tym, aby ich wyniki na pewno zostały wzięte pod uwagę przy tworzeniu kolejnej edycji rankingu, powinni jednak wypełnić zgłoszenie, bo druga droga nie daje na to stuprocentowej gwarancji.

Niezależnie od tego, który sposób doprowadzi firmę do udziału w zestawieniu, przed jego publikacją każde z zakwalifikowanych przedsiębiorstw będzie o tym poinformowane przez redakcję „Pulsu Biznesu”.

Początek drogi

Dziś rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń. Po zgromadzeniu i zweryfikowaniu danych ze zgłoszeń, których przyjmowanie zakończy się z końcem września, i wyszukaniu innych potencjalnych Gazel Biznesu w swoich bazach danych specjaliści z Coface przekażą listę rankingową naszej redakcji. Od pierwszych dni listopada nasi dziennikarze, redaktorzy i graficy będą pracowali nad kolejnym wydaniem magazynu zawierającego listę rankingową „Gazele Biznesu 2017”, a także przygotowywali portrety najbardziej dynamicznych firm z poszczególnych regionów i analizy ekonomiczne poświęcone sektorowi MSP.

Publikację rankingu zaplanowaliśmy na ostatnie dni grudnia 2017 r. Ale to nie koniec. Dla laureatów zacznie się okres najciekawszy, bo przez następne dwa miesiące zorganizujemy cykl spotkań w głównych miastach regionów. Tytuł Gazeli Biznesu to znak rozpoznawczy firm dobrze zarządzanych, cieszących się dobrą kondycją, a także uczciwych. Dlatego warto się o niego postarać i poddać wyniki swojej firmy weryfikacji. Zapraszamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu