Gazową "transakcję stulecia" podpisał oszust

DI, PAP
opublikowano: 01-12-2012, 11:10

Gazową "transakcję stulecia" wartości 1 mld dol. między hiszpańskim koncernem Gas Natural Fenosa i ukraińską Agencją ds. Inwestycji ws. budowy zakładów skraplania gazu najwyraźniej podpisał oszust, kawalarz lub fantasta – informuje brytyjski "Guardian".

Dziennik pisze w swym wydaniu internetowym, że w uroczystości podpisania kontaktu osobiście uczestniczył premier Mykoła Azarow. Z ramienia hiszpańskiego kontrahenta umowę podpisał Jordi Sarda Bonvehi. Transakcja miała zmniejszyć zależność Ukrainy od dostaw gazu z Rosji. Udział Hiszpanów w ukraińsko-amerykańsko-hiszpańskim konsorcjum miał wynosić 75 proc.

Po kilku dniach spółka Gas Natural Fenosa bardzo się zdziwiła tym, że kontrakt podpisała, tym większe, iż o Bonvehim nigdy nie słyszała. Hiszpanie zaprzeczyli zarazem, by w ogóle mieli na Ukrainie swego przedstawiciela upoważnionego do negocjowania i podpisywania umów.

Tymczasem szef ukraińskiej agencji ds. inwestycji Wladislaw Kaskiw dzień, w którym agencja podpisała umowę z Bonvehim nazwał "dniem energetycznej niepodległości Ukrainy".

O Bonvehim wiadomo niewiele. Jako swój kontakt w siedzibie Gas Natural Fenosa w Barcelonie podawał nazwisko dyrektora ds. komunikacji Jordi Garcii Tabernero, ale hiszpańska spółka zaprzeczała, by Tabernero miał się kiedykolwiek spotkać z Bonvehim.

Według „Guardiana”, hiszpański fantasta, oszust, bądź kawalarz pochodzi z małego katalońskiego miasta Sant Vicenc de Castellet, gdzie jego krewni powiedzieli dziennikarzowi gazety, że się wyprowadził. W przeszłości miał się trudnić handlem nieruchomości, a obecnie podaje się za przedstawiciela hiszpańskich firm na Ukrainie.

Bonhevi zapewniał przedstawicieli ukraińskiej agencji ds. inwestycji, że delegacja z Barcelony jest w drodze, ale jej przyjazd do Kijowa opóźnił się z powodów technicznych.

Władze Ukrainy podpisały umowę, tym razem prawdziwą, z amerykańską spółką Excelerate mającą dostarczyć maszyn do projektowanych zakładów skraplania gazu i obecnie rozglądają się za potencjalnym, nowym kontrahentem, mogącym zająć miejsce niedoszłego hiszpańskiego partnera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Gazową "transakcję stulecia" podpisał oszust