Gazowe solarisy pojadą do Warszawy

opublikowano: 10-04-2019, 13:56

Należąca do Hiszpanów, podpoznańska fabryka skorzysta na tym, że niemiecka spółka wygrała przetarg w Warszawie.

W związku z wygranym przetargiem na obsługę linii w stolicy, niemiecka Arriva zamówiła 54 autobusy Solaris Urbino 18 napędzane gazem CNG. Wartość zamówienia można szacować na 65-70 mln zł. Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie pojazdy mają być gotowe jeszcze w 2019 r. Będą to pierwsze napędzane gazem solarisy, które trafią do Warszawy. W stolicy jeździ już jednak około 1,5 tys. innych solariów.  Są to głównie pojazdy spalinowe, ale też elektryczne.

Solaris
Zobacz więcej

Solaris Fot. Michał Kaźmierczak / FORUM

Wykorzystanie do napędu nowych przegubowców sprężonego gazu ziemnego będzie możliwe dzięki umieszczeniu na dachu pojazdów butli o pojemności 1700 litrów. Jako silniki będą wykorzystane konstrukcje brytyjskiego Cumminsa o mocy 293 kW. Napędzane gazem autobusy mają przy tym generować mniej hałasu od spalinowych odpowiedników.

W każdym autobusie będzie 39 miejsc siedzących, system zliczania pasażerów i automat do sprzedaży biletów.

Solaris produkuje autobusy z napędem CNG od 2004 r. Do tej pory z podpoznańskiej fabryki wyjechało już ponad 1100 tego typu pojazdów, które trafiły do Norwegii, Szwecji, Słowenii, Czech i Francji.

Od 4 września 2018 r. właścicielem Solarisa jest hiszpański CAF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy