Gazownicy wyciągnęli rękę do naukowców

opublikowano: 16-11-2017, 22:00

II kongres 590: NCBR, PGNiG i Gaz-System ogłosiły projekt, który ma wyznaczyć standardy poszukiwania innowacji w branżach przemysłowych. Budżet — 400 mln zł.

W pierwszym kwartale przyszłego roku ruszą pierwsze konkursy w ramach podpisanego wczoraj programu INGA.

CZAS, START: NCBR zaprosi naukowców i biznes do współpracy w pierwszym kwartale 2018 r. Wczoraj, podpisując umowę z PGNiG i Gaz-Systemem, dopięto budżet — 400 mln zł.
Fot. Maciej Gocłoń

— To największy program badawczo-rozwojowy w historii PGNiG — skomentował Dariusz Dzirba, dyrektor departamentu rozwoju spółki gazowej.

— Rezygnujemy z modelu dotacyjnego. Chcemy współfinansować projekty i czerpać z tego korzyści — dodał Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Budżet programu, który ma zwiększyć innowacyjność sektora gazowego w Polsce, to 400 mln zł. Połowę wyłoży NCBR, resztę dwóch partnerów biznesowych — PGNiG i Gaz-System. Zgromadzony w ten sposób kapitał trafi do konsorcjów firm i ośrodków naukowych, które zmierzą się z rozwiązaniem konkretnych problemów zgłaszanych przez biznes. Określono kilka obszarów poszukiwania innowacji.To między innymi poszukiwanie gazu, pozyskiwanie metanu z pokładów węgla, materiały do budowy sieci przesyłowych.

— Wydaje się, że wykorzystywane przez energetykę technologie wodorowe mogą być jednym z interesujących obszarów — powiedział Dariusz Dzirba.

Jeśli prace konsorcjów zakończą się sukcesem, spółki będą miały prawo do wykupienia technologii.

— To system korzystny dla każdego. Realne korzyści osiągną także naukowcy. Na tym nam szczególnie zależy. To element zmiany systemu współpracy nauki z biznesem, który dodatkowo będzie nagrodzony ulgami w podatkach dzięki działalności B&R — tłumaczy Piotr Dardziński.

— Trudno jest myśleć o wielkich fabrykach tym, którzy nie mogą zdobyć się na niewielkie ulepszenia w już istniejących — tym cytatem Stanisława Wokulskiego z „Lalki” udział w projekcie tłumaczył Aleksander Zawisza z Gaz-Systemu.

— Chcemy, żeby ten projekt był wzorcem do przeprowadzenia kolejnych, w innych branżach. To długodystansowy bieg, ale nie jesteśmy absolutnie w ogonie globalnego przemysłu. W przypadku gazownictwa to np. technologia dotycząca produkcji helu stosowana przez PGNiG — podsumował Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. Projektów, które mają zakończyć się znalezieniem nowych technologii, NCBR chce poszukać m.in. w branży meblarskiej i farmaceutycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane