Gdańsk: "Solidarność" krytykuje resort transportu w sprawie A1

opublikowano: 15-01-2007, 20:16

Związek jest zaniepokojony działaniami Ministerstwa Transportu, które chce odebrać koncesję spółce Gdańsk Transport Company (GTC) na realizację II etapu budowy autostrady A1.

Władze Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" są zaniepokojone działaniami Ministerstwa Transportu (MT), które chce odebrać koncesję spółce Gdańsk Transport Company (GTC) na realizację II etapu budowy autostrady A1.

"Autostrada A1 została uznana przez Unię Europejską za jedną z priorytetowych inwestycji komunikacyjnych Europy (...) Naszym zdaniem, MT zamiast dążyć do przyspieszenia budowy pozostałych odcinków autostrady, swoje działania skupił na próbie zmiany zasad realizacji już rozpoczętych" - głosi stanowisko kierownictwa gdańskiej "S", przekazane w poniedziałek PAP.

Związkowcy obawiają się, że takie postępowanie resortu spowoduje dalsze opóźnienia w realizacji tej inwestycji, co może skutkować m.in. odejściem inwestorów z Pomorza oraz dalszą utratą miejsc pracy w portach morskich.

W ubiegłym tygodniu działania ministerstwa transportu ws. budowy A1 skrytykowała Sekcja Krajowa Drogownictwa (SKD) NSZZ "Solidarność". Jej zdaniem, odebranie GTC koncesji na realizację II etapu autostrady może doprowadzić do utraty tysiąca miejsc pracy, a spółka może wystąpić o 370 mln euro odszkodowania od Skarbu Państwa.

SKD "S" uważa ponadto, że zarówno w przypadku ogłoszenia nowego przetargu i realizowania go przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), jak i w przypadku serii rozpraw sądowych, przerwa w realizacji budowy może potrwać 2-3 lata.

W odpowiedzi na to stanowisko rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu Teresa Jakutowicz poinformowała w ubiegłym tygodniu, że resort nie podziela obaw związkowców, iż "pracę może stracić ok. 1 tys. osób".

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami MT, odcinek autostrady A1 Nowe Marzy-Toruń będzie budowany przez GDDKiA. Resort poinformował, iż 8 grudnia 2006 r. zostało wydane zawiadomienie o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego. Ma ono dotyczyć stwierdzenia wygaśnięcia decyzji ministra transportu i gospodarki morskiej z 25 sierpnia 1997 r., dotyczącej koncesji udzielonej Gdańsk Transport Company na budowę i eksploatację autostrady płatnej A1 na odcinku Gdańsk-Toruń.

Według Jakutowicz, budowa odcinka A1 będzie prowadzona w latach 2008-2010 i toczące się postępowanie nie ma żadnego wpływu na okres realizacji tej inwestycji.

W poniedziałek Jakutowicz podtrzymała swoje stanowisko z ubiegłego tygodnia. Podkreśliła, że zmieniła się sytuacja na rynku pracy w firmach budujących drogi, które poszukują wykwalifikowanych pracowników na różnych szczeblach.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gdańsk: "Solidarność" krytykuje resort transportu w sprawie A1