Gdynia szuka chętnych na Mieszkanie+

AR
opublikowano: 27-09-2018, 15:59

Bloki, powstające w ramach Mieszkanie+ w Gdyni, są już niemal gotowe. Niedługo ruszy nabór wniosków, popyt może być duży.

– Pierwsza łopata pod budowę osiedla w ramach programu Mieszkanie+ w Gdyni została wbita nieco ponad rok temu. Już w styczniu zaoferujemy nowoczesne, komfortowe i funkcjonalne mieszkania o atrakcyjnym czynszu – ogłosił wczoraj Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości, spółki odpowiedzialnej za realizację rządowego programu mieszkaniowego. 

Fot. Pixaby CC0

W nadmorskiej metropolii do dyspozycji przyszłych najemców, beneficjentów programu Mieszkanie+, będą 172 lokale. Mają zróżnicowaną powierzchnię – od  28 do 107 mkw., są wśród nich zarówno kawalerki jak i mieszkania pięciopokojowe. Znajdują się w 6 czterokondygnacyjnych blokach na osiedlu Kacze Buki, budowanych wspólnie przez  BGKN, samorząd miasta oraz spółkę celową ISN. 

– Dobrze, że Mieszkanie+ zaczyna przybierać realny wymiar. W Jarocinie lokatorzy już się wprowadzili, niedawno ruszyło sporo nowych budów. Jednak nijak ma się to do zapowiadanej skali programu. Postępy są powolne – komentuje Marcin Krasoń, analityk Home Broker. 

Samorząd miasta wkrótce zdecyduje, kto skorzysta z najmu. Nabór wniosków ma być ogłoszony za kilka tygodni. Wcześniej urzędnicy ratusza, wspólnie z BGKN, zbadają w  ankiecie preferencje mieszkańców zainteresowanych najmem, dotyczące standardu wykończenia mieszkań i rodzaju umowy, jaką chcieliby podpisać.

Kryteria radnych

Znane są już kryteria, na podstawie których przydzielane będą lokale - wczoraj uchwałę w tej sprawie podjęła rada miasta. 

- W przyjętej przez radnych uchwale najważniejsze jest to, czy dany beneficjent, rodzina albo singiel, mieszka w Gdyni i płaci tam podatki, nieco pominięte są rodziny wielodzietne, eneryci i niepełnosprawni. To zaprzecza temu, co stanowi ideę programu, aczkolwiek decydującym kryterium będzie prawdopodobnie poziom dochodów – ocenia Marcin Krasoń. 

Lokalna uchwała w Gdyni przewiduje, że osoby, starające się o najem lokalu, będą oceniane pod względem kilku kryteriów. Za płacenie podatków w Gdyni otrzymają 10 punktów. Kolejne 10 za bycie zameldowanym w mieście. Za pozostałe kryteria, m.in. posiadanie dziecka, niepełnosprawność i wiek emerytalny, po 2 lub 3 punkty. 

Przewidywane stawki czynszów w blokach na osiedlu Kacze Buki to 19,83 zł/mkw. w mieszkaniach z umową najmu na dwa lata oraz 23,60 zł/mkw. w mieszkaniach z umową na 30 lat, z opcją dojścia do własności.  

Dopłaty dla uboższych

Gdynianie, którzy skorzystają z oferty Mieszkania+, będą mogli liczyć na dopłaty do czynszów. Ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania z dn. 20 lipca 2018 r., podpisana w sierpni przez prezydenta, przewiduje, że najbiedniejsi beneficjenci programu mogą z nich korzystać przez 15 lat, jeśli inwestycję mieszkaniową zrealizowała gmina.  W pierwszym roku dopłat, czyli w 2019 r., na ten cel w budżecie państwa zarezerwowanych jest 200 mln zł. 

W całej Polsce w ramach Mieszkania+ oddano do użytku 500 mieszkań. W budowie jest 8 tys. Przygotowanie kolejnych inwestycji trwa – m.in. w Gdyni. 

„W tej chwili fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości, prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwią budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł” – informuje BGKN.

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie+ z rządowych mieszkań mają korzystać osoby, które nie kwalifikują się na mieszkania komunalne i socjalne, ale których jednocześnie nie stać na zakup własnego lokum, nawet z kredytem bankowym, a także na najem po cenach komercyjnych. [AR]

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane