Gdzie duże pieniądze, tam prostsze odwołania

Jarosław Chałas, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
opublikowano: 25-04-2008, 00:00

Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, przyjęty niedawno przez rząd, przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych, wprowadza wiele zmian, które mają na celu usprawnienie procedur udzielania zamówień publicznych. Organizacje przedsiębiorców — m.in. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Konfederacja Pracodawców Polskich — pozytywnie oceniły zaproponowany kierunek zmian. Przypomnieć należy, że wprowadzenie zmian do ustawy pzp było od dawna postulowane przez środowisko przedsiębiorców.

Najbardziej istotną zmianą będzie przywrócenie prawa do wniesienia odwołania w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego o wartości nieprzekraczającej progów unijnych. Uprawnienie to zostało im odebrane w 2006 r. Obecnie w tych postępowaniach wykonawcom przysługuje jedynie protest, który wnosi się do zamawiającego. Prawo do odwołania ma powrócić, niestety w bardzo okrojonym zakresie. W postępowaniach o mniejszej wartości wykonawca będzie mógł odwołać się jedynie od enumeratywnie wymienionych w ustawie czynności zamawiającego (…). Nie będzie miał prawa odwołać się od najważniejszej czynności w postępowaniu, tj. wyboru najkorzystniejszej oferty. Wprowadzenie tych ograniczeń może prowadzić do rażąco krzywdzących wykonawcę działań zamawiającego, który może wybrać ofertę mniej korzystną, a mimo rażącego naruszenia ustawy i tak nie będzie przysługiwało odwołanie.

Proponowane rozwiązania prowadzą do pewnej nierówności w ochronie interesów wykonawców. Jeżeli wykonawca będzie brał udział w postępowaniach o dużej wartości, to jego interesy są w pełni zabezpieczone. W postępowaniu o mniejszej wartości, tzn. poniżej tzw. progów unijnych, wykonawca może odwołać się jedynie od niektórych czynności zamawiającego, ponadto będzie miał na to działanie mniej czasu. To zróżnicowanie nie znajduje racjonalnego uzasadnienia. Duże postępowania co do zasady są pod czujnym okiem wielu instytucji, postępowania o małej wartości, które nie budzą takiego zainteresowania, powinny tym bardziej być poddane kontroli wykonawców.

Jarosław Chałas

radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Chałas, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu