GE i Hagemeyer kupują El-Centrum

Piotr Wielicki
opublikowano: 21-06-2000, 00:00

GE i Hagemeyer kupują El-Centrum

Elektrim i Elektromontaż-Eksport sprzedały swoje akcje w spółce za blisko 75 mln

KABLE NA I MIEJSCU: Znaczący udział w realizowanej przez El-Centrum sprzedaży stanowią kable i przewody produkowane przez Elektrim-Kable SA, do której należą: Bydgoska Fabryka Kabli, Fabryka Kabli Ożarów oraz Fabryka Kabli Załom — mówi Paweł Wędrychowski, prezes El-Centrum. fot. Jacek Łaszczewski

General Electric i Hagemeyer przejmą poznańską firmę El- -Centrum — ujawnił w połowie czerwca zarząd spółki. Elektrim i Elekromontaż- -Export sprzedały swoje udziały w firmie za blisko 75 mln zł. W najbliższym czasie firma zamierza zwiększyć swój udział w rynku z 12 do 25 proc.

Zarząd El-Centrum, największej sieci hurtowni elektrotechnicznych w Polsce, poinformował w połowie czerwca, że dotychczasowi właściciele spółki — Elektrim i Elektromontaż-Export — posiadający w niej po 50 proc., sprzedały swoje akcje.

— Działalność Elektrimu rozwija się w kierunku rynku telekomunikacyjnego, natomiast Elektromontaż-Export chce umacniać swoją pozycję w branży budowlanej. Obie spółki przestają zajmować się dystrybucją i dlatego postanowiły pozbyć się akcji w El-Centrum — sieci hurtowni elektrotechnicznych — tłumaczy Paweł Wędrychowski, prezes zarządu El-Centrum.

Umowy warunkowe

Poznańską spółką zainteresowały się dwa koncerny zagraniczne: amerykański General Electric oraz holenderski Hagemeyer. W rezultacie dokonano przekształcenia własnościowego spółki. Pierwszą umowę warunkową sprzedaży, czyli ważną pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Antymonopolowego, Skarbu Państwa i MSWiA, podpisał 1 marca 2000 r. Elektromontaż-Export, który 50 proc. swoich akcji w sieci sprzedał za ponad 8,5 mln USD (około 38 mln zł) Hagemeyerowi. Dzięki temu zakupowi Holendrzy, którzy sieci podobne do El-Centrum posiadają na całym świecie, chcą wejść na polski rynek. Natomiast 29 marca tego roku akcje poznańskiej spółki kupił od Elektrimu za około 37 mln zł GE, jedna z największych spółek świata, która w tym roku chce rozpocząć w Polsce kilka wielkich inwestycji. Paweł Wędrychowski nie potrafi określić terminu podpisania umów końcowych.

— Hagemeyer, jeden z największych dystrybutorów wyrobów elektrotechnicznych w Europie, wniesie know-how związane z tą działalnością, natomiast GE będzie dostawcą nowoczesnych wyrobów elektrotechnicznych. Wiadomo, że obie firmy będą dążyć do tego, aby opanować jak największą część polskiego rynku — wyjaśnia Paweł Wędrychowski.

Strategia na 5 lat

To samo zresztą zakłada strategia El-Centrum, opracowana na najbliższe pięć lat. Na jej ukształtowanie się wpłynęły nie tylko dokonane przekształcenia własnościowe w spółce, ale także przyspieszona konsolidacja sieci dystrybucji materiałów elektrotechnicznych w Polsce.

— Jedną z naszych największych aspiracji jest zwiększenie udziału w rynku dystrybucji materiałów elektrotechnicznych z posiadanych obecnie 12 do 25 proc. Sprzedaż systematycznie wzrasta: od 13,6 mln zł w 1994 r. do 196 mln zł w 1999 r., a plan na 2000 r. zakłada obroty na poziomie 225 mln zł — mówi Paweł Wędrychowski.

Podobny, stopniowy wzrost dotyczy zysku netto, którego wartość z poziomu 0,86 mln zł w 1995 roku wzrosła do 3,7 mln zł w ubiegłym roku, przy zakładanej na rok 2000 wartości ponad 4 mln zł.

Firma systematycznie dokonuje ekspansji na nie obsługiwane dotychczas obszary kraju. Ilość hurtowni wzrosła w ciągu sześciu lat z 2 do 21 punktów sprzedaży w całej Polsce. Rozwój firmy pociągnął za sobą także konieczność budowy nowego budynku biurowego. Zakończona w lutym tego roku inwestycja kosztowała firmę 2 mln zł. Obecnie El-Centrum kończy proces wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego przedsiębiorstwa, łączącego we wspólną sieć wszystkie oddziały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GE i Hagemeyer kupują El-Centrum