Czytasz dzięki

GE promuje w Polsce morską turbinę

Nie minister energii, ale minister finansów, inwestycji i rozwoju podpisał wczoraj z amerykańskim koncernem list intencyjny w sprawie offshore.

Prawie trzy lata po pierwszym liście intencyjnym, podpisanym w 2017 r. z Mateuszem Morawieckim, który był wówczas ministrem rozwoju, amerykański koncern GE podpisał kolejny. Dokument sprzed trzech lat mówił ogólnie o współpracy strategicznej, ten z poniedziałku mówi zaś przede wszystkim o wspólnym rozwijaniu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (offshore).

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i
rozwoju, oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA, w poniedziałek uścisnęli
sobie dłonie przy okazji porozumienia z GE. Czy polityka przełoży się na
biznes?
Zobacz więcej

JAK MINISTER Z AMBASADOREM:

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju, oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA, w poniedziałek uścisnęli sobie dłonie przy okazji porozumienia z GE. Czy polityka przełoży się na biznes? Fot. twitter.com-US Embassy Warsaw

Współpraca, współpracą…

Offshore, jako sektor branży energetycznej, jest w gestii przede wszystkim ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego lub ewentualnie pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Mimo to nowy list intencyjny podpisywał Jerzy Kwieciński — minister finansów, inwestycji i rozwoju.

— Od słów przechodzimy do czynów. Nasza współpraca z USA jest coraz lepsza — nie tylko na polu politycznym czy w sektorze obronnym, ale także na polu gospodarczym — tak PAP cytowała w poniedziałek Jerzego Kwiecińskiego.

Na polu gospodarczym minister wyróżnił energetykę. — Rozmawiamy o nowej erze współpracy w sektorze energetycznym. Chodzi o wykorzystanie gazu, ale też coraz bardziej zależy nam na wykorzystaniu źródeł odnawialnych — zadeklarował Jerzy Kwieciński.

W sektorze odnawialnym podkreślił znaczenie morskiej energetyki wiatrowej, której rozwój w Polsce może pochłonąć 100 mld zł.

„Chcielibyśmy, aby źródła odnawialne były podstawą polskiej energetyki, i chcemy w tych nowych technologiach wykorzystać doświadczenie GE" — podkreślił minister.

Amerykańska ambasador przypomniała zaś o istnieniu Haliade-X — największej morskiej turbiny wiatrowej na świecie, o mocy 12 MW.

…przetargi, przetargami

W morską energetykę wiatrową w Polsce zaangażowały się już polskie i europejskie firmy energetyczne: Polenergia, PGE i Orlen, a także Equinor, Orsted i RWE. Aktywni są też producenci turbin, czyli oprócz GE m.in. Siemens i Vestas. W poniedziałkowym liście intencyjnym menedżerowie z branży widzą więc raczej marketing.

— Nie wyobrażam sobie, by w przyszłości dostawcy turbin mieli być wybierani poza przetargiem, choć zapewne nie będą to przetargi na podstawie prawa zamówień publicznych — mówi jeden z naszych rozmówców.

O GE, wspieranym przez amerykańską dyplomację, w Polsce jest ostatnio głośno. Firmowane przez koncern amerykańsko-japońskie joint-venture GE Hitachi Nuclear Energy podpisało wstępne porozumienie z Michałem Sołowowem, najbogatszym Polakiem. Partnerzy chcą wspólnie budować małe elektrownie jądrowe. GE chwaliło się też ostatnio, że dostarczy 81 turbin dla farmy wiatrowej w Potęgowie. Ponadto jest głównym wykonawcą bloku węglowego w Ostrołęce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane