General Electric myśli o leasingu

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 29-05-2003, 00:00

General Electric, jeden z największych koncernów przemysłowo-finansowych na świecie, deklaruje, że jest zainteresowany wejściem na polski rynek leasingu. Nie wyklucza też przeniesienia części produkcji nad Wisłę.

Być może już niedługo będziemy obserwatorami kolejnych inwestycji amerykańskich w Polsce. A to za sprawą General Electric, który do tej pory zainwestował w Polsce około 400 mln USD. Koncern rozważa przejęcie spółki leasingowej. Bacznie przygląda się także polskiemu sektorowi bankowemu.

— Jesteśmy zainteresowani rozszerzeniem usług finansowych o spółkę leasingową. Cały czas obserwujemy także to, co dzieje się na rynku bankowym. Jeśli trafi się ciekawa propozycja, na pewno ją rozważymy — zapewnia Lesław Kuzaj, szef GE na Europę Środkową.

Zdaniem Marka Świętonia, analityka ING Investment Management, leasing w Polsce jest biznesem bardzo dochodowym, a większość firm z tej branży notuje zadowalające wyniki finansowe.

— Ci, którzy już wcześniej weszli na ten rynek, cały czas umacniają pozycję — mówi analityk.

Dodaje, że leasing może być elementem znacznie szerszej polityki biznesowej koncernu, a zasoby finansowe umożliwiłyby GE duże zaangażowanie, zwłaszcza w obszarze leasingu przemysłowego.

Na rynku finansowym General Electric jest już obecny w Polsce od kilku lat. Na razie jest właścicielem GE Banku Mieszkaniowego, specjalizującego się w kredytowaniu budowy mieszkań, oraz GE Capital Banku, którego głównym obszarem działalności jest udzielanie kredytów gotówkowych i ratalnych. Wartość aktywów finansowych GE w Polsce wynosi obecnie 500 mln USD. Ponadto koncern ma trzy fabryki w Polsce: w Łodzi, Kłodzku i Bielsku-Białej.

— Nie wykluczamy podjęcia kolejnych inwestycji w waszym kraju. Rozważamy przeniesienie dużych obszarów działalności z Europy Zachodniej — dodaje Ferdinando Beccalli, dyrektor zarządzający GE Europe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / General Electric myśli o leasingu