Generali odzyskuje równowagę

W ubiegłym roku — 40 mln EUR strat, w tym — restrukturyzacja, od przyszłego — polskie Generali ma znów przynosić zyski.

Włoski gigant ubezpieczeniowy ogłosił w środę wielką wyprzedaż. Pod młotek mają pójść jego operacje w 13-15 państwach, w których ma złe wyniki i nie wierzy w ich poprawę. Luciano Cirina, prezes Generali CEE Holding, odpowiadający za biznes w Europie Środkowo- -Wschodniej, deklaruje, że na tej liście nie znalazła się Polska, choć ubiegły rok Generali nad Wisłą zamknęło rekordową stratą — 40 mln EUR (około 170 mln zł). — Nie planujemy sprzedaży żadnych operacji w Europie Środkowo-Wschodniej. To dla nas jeden z obszarów, w których chcemy się rozwijać — twierdzi Luciano Cirina.

Luciano Cirina, szef Generali w Europie Środkowej, zapowiada, że włoska grupa nie wycofa się z Polski.
Zobacz więcej

ZOSTAJEMY:

Luciano Cirina, szef Generali w Europie Środkowej, zapowiada, że włoska grupa nie wycofa się z Polski. ARC

Kluczowy rynek

Podkreśla, że obecność w Polsce jest kluczowa dla włoskiego ubezpieczyciela. — To największa gospodarka w Europie Środkowo- -Wschodniej i jednocześnie największy rynek ubezpieczeniowy w regionie — mówi Luciano Cirina.

Generali jest zadowolone z wyników w regionie, choć generuje on zaledwie 5 proc. składki grupy, to przynosi aż 10 proc. wyniku operacyjnego. W ubiegłym roku Generali CEE Holding miało ponad 3,5 mld EUR przypisu składki i 262 mln EUR zysku netto. Połowa biznesu włoskiego giganta w regionie przypada na Czechy — należy do niego lokalny odpowiednik PZU, czyli Ceska Pojistovna.

W Polsce Generali zalicza się do kategorii średniaków i zajmuje zarówno w segmencie majątkowym, jak też życiowym miejsce poza czołową piątką. Nie do końca odpowiada to ambicjom włoskiego ubezpieczyciela, który chciałby być w czołówce na każdym rynku. Zdaniem prezesa, ten rok polskie Generali poświęciło na dochodzenia do siebie — przeprowadziło restrukturyzację i zmieniło politykę cenową. Efekty tych działań już są widoczne.

— W przyszłym roku Generali Polska powinno być już zyskowne — mówi Luciano Cirina. Jego zdaniem, problemy włoskiego ubezpieczyciela nad Wisłą to efekt sytuacji w segmencie polis komunikacyjnych, w których dochodzi do coraz szybszych cyklów cenowych. Na nie nakłada się zacięta walka o klienta, bo polski rynek jest najbardziej konkurencyjny w regionie.

Zmiana strategii

Do ubiegłego roku Generali Polska realizowało strategię szybkiego wzrostu za pomocą bardzo atrakcyjnych cen polis komunikacyjnych, w szczególności OC. Wyniki świadczą, że zakończyła się finansową klęską. W rolę ratownika wcielił się Andrea Simoncelli, który rok temu zastąpił na stanowisku prezesapolskiego Generali Roberta Sokołowskiego.

Luciano Cirina nie chce wypowiadać się na temat potencjalnych inwestycji lub akwizycji w Polsce. Ocenia jednak, że polski rynek ubezpieczeniowy nadal będzie się konsolidował i Generali nie jest obecnie zainteresowane kupowaniem biznesu komunikacyjnego czy życiowego.

Sytuacja w tym ostatnim segmencie jest dużym wyzwaniem dla Generali. Wprowadzone w ostatnich latach regulacje mocno ograniczyły rozwój ubezpieczeń inwestycyjnych, powiązanych z funduszami kapitałowymi. Dlatego włoski gigant — podobnie jak to robią konkurenci — wykonuje nad Wisłą strategiczny zwrot w kierunku produktów ochronnych i oszczędnościowych.

Szef Generali CEE Holding deklaruje, że z uwagą przygląda się rządowym planom dotyczącym zmian na rynku emerytalnym, które zostały w lipcu ogłoszone przez wicepremiera Morawieckiego. Mogą one, jego zdaniem, doprowadzić do narodzin ciekawego rynku dla ubezpieczycieli. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu