Generali przejmuje Union

opublikowano: 22-10-2018, 22:00

Firma zarządzająca aktywami o wartości 12,7 mld zł zmienia właściciela.

Generali, które przez długi czas nie było wymieniane wśród faworytów do przejęcia Uniona, według nieoficjalnych informacji pozostawiło w pokonanym polu m.in. TFI PZU i ING. Warunków transakcji, której drugą stroną jest Union Asset Management Holding, nie podano.

— Zgodnie z naszą inicjatywą multi-boutique dla Europy, ogłoszoną w maju 2017 r., chcemy skorzystać z możliwości rozwoju w Europie Środkowo- Wschodniej, szczególnie w Polsce, największym rynku w regionie. Chcemy wykorzystać silną pozycję Generali Polska i Union Investment TFI, łącząc nasze własnedoświadczenie z doświadczeniem lokalnych profesjonalistów od inwestycji, którzy osiągają doskonałe wyniki, aby dostarczać klientom najlepsze możliwe rozwiązania inwestycyjne — mówi Timothy Ryan, dyrektor generalny Generali Asset Management.

— W Austrii, Europie Środkowo- -Wschodniej i Rosji dążymy do rozwoju rozwiązań łączących działalność z obszaru ubezpieczeń z zarządzaniem aktywami. Wdrażaliśmy już ten proces w Słowenii. Union Investment TFI będzie nadzorowane przez nasze biuro regionalne w Pradze jako część linii zarządzania aktywami. Nie będzie to wiązać się z żadnymi znaczącymi zmianami dla klientów — dodaje Luciano Ciriną, prezes Generali CEE Holding.

Union Investment TFI zarządza aktywami o wartości 12,7 mld zł. Daje to szóste miejsce w segmenciefunduszy rynku kapitałowego (wszystkich z wyłączeniem sekurytyzacyjnych, nieruchomości i aktywów niepublicznych). Wynikom funduszy Union Investment zawdzięcza skalę aktywów. Firma jest w prostej linii spadkobiercą Korony Towarzystwa Funduszy Powierniczych. Uruchomiły je w 1995 r. Bank Gospodarki Żywnościowej i austriacka Creditanstalt Securities. Niemcy przejęli biznes w 2000 r. Od tego czasu nie ma on zaplecza sprzedażowego, jakie zapewnia bankowy czy ubezpieczeniowy właściciel. Mimo to jest dwuipółkrotnie większe od Millennium TFI. Pod względem aktywów ulokowanych na rynku finansowym jest większe nawet od TFI PZU.

Generali nie miało do tej pory w Polsce własnego TFI. Do grupy należy natomiast OFE i firma ubezpieczeniowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu