Gestamp znów inwestuje

opublikowano: 25-08-2015, 22:00

Kolejne zezwolenie we Wrocławiu to nie ostatnie słowo hiszpańskiej firmy, która w Polsce ma też fabrykę we Wrześni.

Inwestycja goni inwestycję. Przynajmniej w wywodzącej się z Hiszpanii spółce Gestamp, producencie metalowych elementów i systemów dla przemysłu motoryzacyjnego, który ma w Polsce zakłady we Wrześni i Wrocławiu.

— Na początek września zaplanowaliśmy rokowania na wydanie zezwolenia spółce. Gestamp planuje we Wrocławiu rozbudowę. Do 30 czerwca 2017 r. zamierza zainwestować 70,5 mln zł i stworzyć 20 miejsc pracy. Utrzyma 124 etaty do 30 czerwca 2024 r. — mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) Invest-Park.

Na początku tego roku Gestamp już odebrał zezwolenie, w którym zobowiązał się zainwestować we Wrocławiu 69 mln zł i stworzyć 20 miejsc pracy. — Hala już powstaje — informuje Barbara Kaśnikowska.

Wrocław to druga w Polsce lokalizacja spółki. Od 2002 r. ma ona zakład we Wrześni w Wielkopolsce. Zatrudnia tu około 300 osób. W ubiegłym roku fabryka weszła do wałbrzyskiej strefy, a Gestamp obiecał 167,6 mln zł inwestycji w linie do produkcji elementów karoserii czy łączenia elementów blaszanych. — Firma ma plany dalszego rozwoju także w tej lokalizacji — zapowiada Barbara Kaśnikowska.

Gestamp wywodzi się z firmy Gonvarri, założonej w 1958 r. spółki zajmującej się przetwórstwem stali. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ze spółki została wydzielona część działająca w branży motoryzacyjnej — Gestamp. Firma przejęła spółki m.in. we Francji, Portugalii, Niemczech i Brazylii. Dziś Gestamp działa w 20 krajach i ma 95 fabryk, 12 centrów B+R oraz ponad 32 tys. pracowników.

W ubiegłym roku miał 6,2 mld EUR obrotów i 656 mln EUR zysku EBITDA. W tym roku prezes WSSE Invest-Park przewiduje, że wyda 25 zezwoleń, w których firmy obiecają 1,2 tys. miejsc pracy. W ubiegłym było 65 zezwoleń i deklaracje 5,2 mld zł oraz 5 tys. etatów. Lwią część „zrobił” VW, który we Wrześni buduje zakład za 800 mln EUR, w którym zatrudni 3 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu