GetBack: zwrot 50 proc. jest nierealny

opublikowano: 08-08-2018, 22:00

Lepsza smutna prawda, ale prawda. Wychodząc z takiego założenia, zarząd windykatora kwestionuje propozycje kuratora.

Kurator obligatariuszy GetBacku upublicznił 7 sierpnia swoją propozycję układu. Kluczowa dla większości obligatariuszy propozycja sprowadza się do zwrotu gotówką 50,5 proc. zainwestowanego kapitału, w 16 równych ratach przez osiem lat. Zarząd windykatora wydał w związku z tym specjalne oświadczenie.

„Bardzo chcielibyśmy, aby propozycja kuratora była realna (…). Nie chcemy jednak kontynuować polityki koloryzowania

rzeczywistości. Uważamy, że obligatariusze zasługują na to, żeby mówić im prawdę, nawet jeśli jest ona dla nich trudna. W dłuższej perspektywie to docenią. Właśnie dlatego odnosząc się do propozycji Kuratora musimy przyznać, że w naszym przekonaniu dzisiejsza kondycja finansowa GetBacku nie pozwala na zwrot w gotówce 50,5 proc. zainwestowanych środków” — głosi komentarz zarządu GetBacku.

Kierownictwo spółki dodaje, że chętnie zapozna się ze szczegółowymi wyliczeniami propozycji kuratora, by zrozumieć, na jakich założeniach opiera on ocenę możliwości finansowych windykatora. Zarząd wyraża też zdziwienie, że propozycja kuratora nie zakładawłączenia do układu nabywców obligacji zabezpieczonych, tj. instytucji finansowych.

Zarząd podkreśla, że jest to wariant, który od kilku tygodni omawia z radą wierzycieli jako wariant preferowany.

„Chcemy też zwrócić uwagę na fakt, że harmonogram spłat obligatariuszy zabezpieczonych kompletnie abstrahuje od struktury ich zabezpieczeń. W konsekwencji nie dość, że propozycja kuratora zakłada całkowite zaspokojeni ich wierzytelności tj. spłatę na poziomie 100 proc., to dodatkowo w szybszym tempie niż w przypadku obligatariuszy niezabezpieczonych” — wskazuje zarząd GetBacku.

Kurator zaproponował, by dysponujący zabezpieczeniami odzyskali 100 proc. nominalnej wartościzobowiązań, jakie ma wobec nich GetBack, w ciągu 3,5 roku.

Propozycja kuratora jest o tyle istotna, że struktura wierzycieli GetBacku sprawia, iż głos kuratora w praktyce przesądza o przyjęciu lub odrzuceniu jakichkolwiek propozycji układowych.

 

Obligatariusze listy piszą

Jedna z grup wierzycieli napisała list otwarty do Aleksandry Wiktorow, rzecznika finansowego. Prosi o pomoc w zorganizowaniu spotkania „przy okrągłym stole” z prezydentem, premierem, minister finansów, ministrem sprawiedliwości i Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Idea Banku. Oczekują „realnej pomocy” w odzyskaniu pieniędzy. Na czym ta pomoc miałaby polegać, nie precyzują.

WSZYSTKO O GETBACKU SPRAWDŹ NA: www.pb.pl/temat/getback

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu