Getin instaluje wideomaty

opublikowano: 16-05-2013, 09:27

Getin Noble jesienią zainstaluje pierwsze w Polsce wideo maty. Zbliża się jesień bankowych oddziałów.

Jeszcze niedawno burmistrz Athens, wioski położonej na południe od Michigan chwalił się, że jego miejscowość jest „full service”. „Mamy doktora, weterynarza, fryzjera i miejsce gdzie naprawisz samochód” – opowiadał w marcu tego roku dziennikarzowi Wall Street Journal. Jednego w Atenach nie ma – oddziału bankowego. Po raz pierwszy od czasu wielkiej depresji licząca 1024 dusz społeczność nie ma gdzie składać depozytów i zaciągać kredytów. Po 17 latach obecności w Athens Southern Michigan Bank&Trust zwinął tu swoją placówkę.
Nie on jeden przyciął sieć w Stanach. W ubiegłym roku banki zamknęły 200 placówek. Obecnie liczy ona 93 tys. oddziałów – to najniższy poziom od 2007 r., a według firmy analitycznej AlixPartners ich liczebność zmniejszy się do 80 tys. w ciągu najbliższej dekady.

W Polsce sieć bankowa trzyma się natomiast mocno, choć zdaje się, że najlepsze czasy ma już za sobą. Historyczny poziom osiągnęła w czerwcu 2009 r., kiedy działalność prowadziło 15 017 oddziałów. Na koniec marca tego roku – to najświeższe dane KNF – było ich 13 841, czyli ponad tysiąc mniej niż trzy lata temu. Czy zatem Polska idzie w ślady amerykańskich banków? Tak, ale własną ścieżką. Sieć bankowa dzieli się na dwie kategorie: oddziały bankowe oraz placówki i filie. Te ostatnie to placówki franczyzowe, partnerskie oraz agencje. To właśnie wśród nich banki przeprowadziły regularną rzeź w ostatnich latach. W czerwcu 2009 r., czyli w czasie historycznego peaku,  KNF naliczył ich 8 619. W marcu tego roku już tylko 6 144. Tnąc sieć partnerską, banki wciąż budowały oddziały własne. Tuż po wybuchu kryzysu, czyli w czerwcu 2009 r. działało 6 398 oddziałów. W końcu marca tego roku 7037. Trzeba jednak dodać, że jest to prawie pół tysiąca mniej niż w grudniu, kiedy sieć własna oddziałów była najliczniejsza (7 526).

Jeszcze niedawno wydawało się, że przy ulicach polskich miast będą tylko szyldy banków i aptek. Tymczasem placówek bankowych zaczyna ubywać i są już pierwsze banki – Citi Handlowy-  które otwarcie mówią, że na utrzymywanie licznej sieci mogą pozwolić sobie tylko najwięksi gracze. Ale nawet oni będą musieli przemyśleć strategię. Bank of America, drugi pod względem aktywów bank w Stanach w ubiegłym roku ogłosił plan systematycznego ograniczania liczebności sieci. Na początku kwietnia tego roku, zapowiedział rozpoczęcie pilotażowego programu instalowania 12 video teller machins, czyli wideomatów.

Wideomat to skrzyżowanie bankomatu z kontem internetowym. Po włożeniu karty do maszyny i wpisaniu PIN-u , klient łączy się z pracownikiem banku, którego widzi na ekranie i może prowadzić rozmowę. Za pomocą wideomatu można założyć depozyt, zaciągnąć kredyt, zrobić przelew, a nawet wyrobić sobie kartę, którą możemy natychmiast odebrać, bo wypluje ją maszyna.

 

Zapraszam na facebookowy profil bloga Obiektywnie o finansach https://www.facebook.com/twarogofinansach

 

Pierwsze urządzenia BoA postawi jeszcze w tym kwartale na Florydzie i Deleware. VTM instaluje już PNC Bank (dobrze znany amerykańskiej polonii. Bank emituje reklamy … w Polsat2) oraz kilka innych mniejszych banków.

W Polsce wideomaty pojawią się jesienią. Postawi je Getin Noble Bank. Na razie w charakterze raczej swego rodzaju gadżetu, który chce wykorzystać do promowania odświeżonej marki. Maciej Szczechura, szef projektu i wiceprezes banku, mówi jednak, że za jakiś czas VTM mogą stanowić wsparcie dla sieci oddziałów, ale świetnie je uzupełniać. Videomaty mogą dobrze sprawdzić się w miejscach, gdzie stawianie oddziału jest nieopłacalne, a zagęszczenie ludności spore.

Jak będzie wyglądała obsługa klienta przez wideomat. W przypadku osób, które mają rachunek w Geitnie sprawa jest stosunkowo prosta. Posiadacz rachunku zaloguje się w VTM-mie za pomocą loginu do konta, albo po prostu przykładając palec do czytnika (jeśli wcześniej zarejestruje się w bazie biometrycznej banku). Następnie za pomocą kamery wideo połączy się z konsultantem Getinu, z którym będzie mógł załatwić te same sprawunki co w standardowym oddziale: zaciągnąć kredyt, założyć rachunek, otworzyć lokatę.
Getin stawia VTM-y również z myślą o pozyskiwaniu nowych klientów. Tu sprawa jest trudniejsza, ale wygląda na to, że za pomocą wideomatu będzie można otworzyć rachunek w kilka minut i odebrać kartę płatniczą bez wizyty w oddziale. Urządzenie ma skaner, którym wnioskodawca zrobi kopię dowodu i wyśle do banku. Doradca za pomocą kamery porówna zdjęcie zainteresowanego z fotografią w dokumencie. Sprawdzi też zgodność ze wzorem podpisu w dowodzie, autograf, który przyszły klient złoży na specjalnym ekranie w wideomacie.

 


Na filmie prezentacja wideomatu firmy NCR

 

Liczba oddziałów i filii bankowych w Polsce w wybranych miesiącach (dane KNF)
Grudzień 2009
Oddziały 6507
Filie 7290
Razem 13797

Marzec 2010
Oddziały 6893
Filie 7027
Razem 13920

Marzec 2011
Oddziały 7014
Filie 7100
Razem 14114

Marzec 2012
Oddziały 7037
Filmem 6804
Razem 13841


Marzec 2013
Oddziały 7448
Filie 6144
Razem 1352

Najwięcej oddziałów było w grudniu 2012 r. - 7526.  Z kolei filie osiągnęły wtedy historycznie najmniejszą liczebność - 6090

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Getin instaluje wideomaty