Getin Noble Bank musi sięgnąć po kapitał

opublikowano: 25-04-2018, 07:21
aktualizacja: 25-04-2018, 07:30

Getin Noble Bank ma do pokrycia lukę kapitału, przekraczającą 1 mld zł. Będą kolejne emisje akcji, długu podporządkowanego i innych instrumentów. Całość ma objąć lub gwarantować główny akcjonariusz - Leszek Czarnecki.

PORZĄDKI W GETINIE:  Portfel niespłacanych kredytów frankowych jest zmorą Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku. Złe długi mocno odbijają się na wynikach kwartalnych, a majątek biznesmena topnieje.
Zobacz więcej

PORZĄDKI W GETINIE: Portfel niespłacanych kredytów frankowych jest zmorą Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku. Złe długi mocno odbijają się na wynikach kwartalnych, a majątek biznesmena topnieje. Fot. Marek Wiśniewski

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła właśnie złożony przez bank plan ochrony kapitału, który – jak podkreśla zarząd GNB – jest odpowiedzią na zmiany, jakie zaszły w otoczeniu prawno-regulacyjnym, skutkujące wzrostem wymogów kapitałowych. Najistotniejszą zmianą jest wyższa waga ryzyka dla ekspozycji zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach.

Plan zakłada podwyższenie kapitału akcyjnego, czego pierwszym etapem jest uchwalona już prywatna emisja akcji o wartości 190 mln zł, skierowana do głównego akcjonariusza – LC Corp BV.

W drugiej połowie 2018 r. GNB planuje kolejną emisję o wartości 200 mln zł, która w zależności od warunków rynkowych (kursu akcji) zostanie skierowana do podmiotu osobowo lub kapitałowo powiązanego z głównym akcjonariuszem banku po wyłączeniu prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy lub w postaci emisji publicznej gwarantowanej przez głównego akcjonariusza.

W 2019 r. odbyć się ma jeszcze jedna emisja, gwarantowana przez głównego akcjonariusza. Jej wartość to 100 mln zł.

Ponadto bank planuje emisję instrumentów, które zgodnie z Rozporządzeniem CRR mogłyby zostać zakwalifikowane jako składnik funduszy własnych dodatkowych Tier 1, czyli tzw. Additional Tier 1. Jej wartość to 450 mln zł i miałaby zostać zrealizowana do końca 2019 r. i być gwarantowana przez głównego akcjonariusza.

GNB chce też przeprowadzić emisje euroobligacji na eurorynku. Emisje będą kierowane do inwestorów kwalifikowanych. Dodatkowo, bank rozważy również emisję obligacji podporządkowanych na rynku krajowym.

Podjęto także decyzję o sprzedaży pakietu akcji Noble Securities, która umożliwi rozpoznanie utraty kontroli nad spółką i rozpoznanie z tego tytułu dodatniego wyniku finansowego oraz przeprowadzenie procesu połączenia ze spółką zależną BPI Bank Polskich Inwestycji, w której bank jest właścicielem 100 proc. kapitału .

Na dzień 31 marca 2018 r. luka kapitałowa do pokrycia wymogu bufora dla poszczególnych wskaźników kapitałowych wynosiła:

• dla łącznego współczynnika kapitałowego 1,1 mld zł /różnica in minus na poziomie 2,5 p.p. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 14,85 proc.,

• dla współczynnika kapitału Tier1 (T1) 1,3 mld zł / różnica in minus na poziomie 3,0 p.p. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 12,42 proc.,

• dla współczynnika kapitału podstawowego Tier1 (CET1) 0,5 mld zł / różnica in minus na poziomie 1,1 p.p. do wymogu połączonego bufora, który wynosi 10,59 proc.

.

Bank posprzątał też w bilansie.

W IV kwartale wartość odpisów z tytułu ekspozycji kredytowych ustalono na 367 mln zł w ujęciu jednostkowym, a  z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych w sprawozdaniu jednostkowym jest to w sumie 151 mln zł.

W sprawozdaniu za 2017 r. (opublikowane zostanie 26 kwietnia) wartość odpisów z tytułu ekspozycji kredytowych wraz z odpisami na odroczone płatności za sprzedane pakiety wierzytelności w IV kwartale ustalono w wysokości 413 mln zł w ujęciu jednostkowym, a wartość odpisów ujętych w IV kwartale z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkach zależnych w sprawozdaniu jednostkowym ustalono na poziomie 127 mln zł.

"Równocześnie Bank informuje, że dokonał korekty wartości inwestycji w spółkę stowarzyszoną, która to korekta w stosunku do stanu zaraportowanego na 30 września 2017 roku zwiększyła wartość odpisów na tę inwestycję o kwotę 227 mln zł. Przedmiotowa korekta miała bezpośredni wpływ na zmianę kapitałów w IV kwartale 2017" - dodano.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin Noble Bank musi sięgnąć po kapitał