Getin wygrał z UOKiK

opublikowano: 17-01-2017, 22:00

Sąd apelacyjny uchylił decyzję prezesa urzędu i niekorzystny dla banku wyrok SOKiK, uwalniając go od 2,8 mln zł kary.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumen-tów (UOKiK) niesłusznie ukarał Getin Noble Bank — orzekła Temida. Wyrok sądu apelacyjnego dotyczy sprawy, która zaczęła się w 2012 r., kiedy urząd wszczął postępowanie, podejrzewając naruszanie przez bank zbiorowych interesów konsumentów. Główny zarzut dotyczył tego, że formularz informacyjny o kredycie konsumenckim jest ważny tylko jeden dzień (czyli obowiązuje wyłącznie w dniu sporządzenia).

UOKiK uznał, że tak krótki okres uniemożliwia klientom realne zapoznanie się z proponowanymi warunkami kredytu i podjęcie racjonalnej decyzji. Urząd argumentował, że formularz informacyjny powinien być wiążący dłużej (co najmniej kilka dni), aby konsument miał możliwość zastanowienia się nad ofertą Getin Noble Banku i porównania jej z innymi dostępnymi na rynku.

„Ograniczenie czasu ważności warunków umieszczonych w formularzu do dnia jego sporządzenia powoduje podjęcie przez konsumenta niedostatecznie przemyślanej decyzji, tymczasem powinna ona zostać podjęta po szczegółowej analizie ofert. Jest to w przypadku umów kredytu szczególnie ważne, gdyż z zawarciem tego typu umów wiążą się długoterminowe zobowiązania finansowe” — pisał UOKiK w uzasadnieniu decyzji. Inny zarzut dotyczył umowy limitu kredytowego w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Uznawszy, że bank łamie prawo i dobre obyczaje, wykorzystując uprzywilejowaną pozycję wobec klientów, urząd nałożył na niego karę wysokości 2,8 mln zł. Getin Noble Bank od początku odpierał zarzuty. Stwierdził, że zgodnie z ustawą podawał w formularzach wszelkie informacje o kredycie, i podkreślił, że prawo nie narzuca bankom minimalnego terminu związania informacjami, a więc terminu ważności formularza informacyjnego. „Gdyby było inaczej, to specjalne regulacje wyraźnie wskazywałyby minimalny okres ważności formularza” — pisał bank do prezesa UOKiK.

Od decyzji urzędu o karze Getin odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), ale przegrał. Nie złożył jednak broni — zwrócił się do sądu apelacyjnego, który przyznał mu rację: uchylił decyzję UOKiK i zdjął karę finansową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin wygrał z UOKiK