Giełda czeka na wyniki wyborów i nowy budżet

Mariusz Wesołowski
27-08-2001, 00:00

Giełda czeka na wyniki wyborów i nowy budżet

Zbliżające się szybko wybory parlamentarne mogą przynieść wiele oświadczeń ze strony polityków dotyczących rynku kapitałowego. O ile na razie są to tylko oświadczenia, o tyle już teraz można przypuszczać, że z nową władzą mogą się pojawić nowe, często nieoczekiwane, decyzje.

Wydaje się, że do rozstrzygnięcia wyborów, założeń budżetowych oraz nakreślenia polityki gospodarczej nowego rządu, polski rynek kapitałowy będzie się poruszał niemrawo w oczekiwaniu na rozwiązanie tych kluczowych kwestii. Ministerstwo skarbu już teraz odłożyło prywatyzację TP SA. Podobna decyzja w sprawie PKN Orlen nie byłaby chyba całkowitym zaskoczeniem. Napływające dane makroekonomiczne raczej nie poprawią kiepskiego stanu polskiej gospodarki. Można zatem oczekiwać, że rynek, pomimo ubiegłotygodniowych wzrostów, ma potencjał na ustanowienie nowych minimów.

Dane z USA

Szczególną uwagę należy zwrócić na publikowane w środę w USA dane na temat PKB za II kwartał. Po ostatniej obniżce jeden z członków komitetu Rezerwy Federalnej stwierdził, że dane te prawdopodobnie będą zrewidowane w dół i osiągną wartości bliskie zera. Dodatkowo podkreślił, że wszystkie dotychczasowe obniżki stóp miały na celu pobudzenie koniunktury, ale na razie oznak tego jeszcze nie widać. Opublikowane w czwartek zapiski z posiedzenia Fed potwierdziły te informacje. Jeżeli dane okażą się tak złe, jak stwierdzono, to można oczekiwać dalszej negatywnej reakcji rynków amerykańskich, a co za tym idzie i pozostałych, w tym warszawskiego. Dlatego zasadne jest baczne obserwowanie indeksu WIG 20 przy spadkach, gdyż ewentualne przebicie ważnego poziomu 9600 punktów oznaczałoby, że najgorsze jeszcze się nie skończyło.

Słodka fuzja

Zaskakująco słabo kształtują się kursy Mieszka i Jutrzenki. Obie spółki przymierzają się do ewentualnej fuzji. Obecnie trwają prace nad określeniem, czy połączenie będzie opłacalne i w jakiej formie mogłoby przebiegać. Planuje się, że prace zostaną zakończone do końca października. Obniżka kursów obu spółek wskazuje, że proces łączenia może być trudny do przeprowadzenia w sposób satysfakcjonujący dla obydwu stron. Jednakże w przypadku jego powodzenia z pewnością nowa firma będzie przyciągała nowych inwestorów.

Dodatkowo fuzja przyczyni się do powstania firmy o silniejszej pozycji rynkowej i większym zainteresowaniu ze strony inwestorów branżowych. W obydwu spółkach proces restrukturyzacji przynosi efekty, co pokazują poprawiające się wyniki finansowe. Warto jednak zaznaczyć, że poprawa jest raczej tylko w sferze kosztów. Z drugiej strony obie firmy przyznają potrzebę pozyskania inwestora celem kontynuacji rozwoju. Zachowanie kursów pokazuje, że zanim fuzja ewentualnie dojdzie do skutku, ceny spółek mogą zostać poddane dużym naciskom sprzedających. Należy zwrócić uwagę na Mieszka, którego wartość zbliża się do 52-tygodniowego minimum na poziomie 7,2 zł. Przełamanie tego poziomu mogłoby pogłębić obecną przecenę.

Piwny rodzynek

Bardzo interesująco kształtuje się przyszłość browaru Strzelec. Swoje zaangażowanie w spółkę zwiększają instytucje finansowe. Na ostatnim walnym PZU Życie, które po raz pierwszy ujawniło, że ma w swoim portfelu tę spółkę, zarejestrowało 3,7 proc. akcji. OFE Bankowy poinformował o posiadaniu 8,3 proc. akcji.

Oprócz stale poprawiającej się sytuacji ekonomicznej spółki, do wzrostu zainteresowania nią powinny się mocno przyczynić ostatnie zmiany własnościowe w sektorze piwnym. W związku z przejęciem przez kontrolowany przez Carlsberga Okocim kilku browarów, jest bardzo prawdopodobne, że nie są to ostatnie akwizycje w tym sektorze. Do zakupu zostało kilka browarów lokalnych, wśród których browar Strzelec jest z pewnością jednym z największych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Giełda czeka na wyniki wyborów i nowy budżet