Na podcast zaprasza BNP

Giełda ma trzydziestkę [PODCAST]

opublikowano: 16-04-2021, 06:20
aktualizacja: 16-04-2021, 11:24

Jako dziecko była prymusem, jako nastolatka wpadła w depresję potem romansowała, ale nie jest w stałym związku – warszawska giełda ma dziś okrągłe urodziny.

10958 dni temu odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Osoby interesujące się rynkiem kapitałowym doskonale znają najróżniejsze anegdoty o początkach GPW. O pożyczonych na pierwszą sesję komputerach, o telefonach-atrapach, czy o świeżo malowanym, lepiącym się do butów parkiecie. Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW wspomina jednak inne, mniej znane fakty z prapoczątków giełdy.

Zupełnie inaczej pamięta je obecny prezes Marek Dietl. 30 lat temu był jeszcze uczniem szkoły podstawowej.

Szybki kurs hoss, bess, baniek spekulacyjnych, kultowych spółek i mnie mniej kultowych inwestorów daje Jerzy Nikorowski z biura maklerskiego BNP Paribas.

Zmieniła się nie tylko sama giełda, ale zmienili się też inwestorzy. I chodzi nie tylko o to, że dziś są starsi niż wtedy. Dziś inaczej myślą, niż myśleli na samym początku polskiego rynku kapitałowego. Jak dodaje Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidulanych dzisiejsze strategie, w zeszłym wieku były zupełnie nie do pomyślenia.

Z kolei Adam Torchała, redaktor z Bankiera popatrzył na giełdę zupełnie innymi oczami niż robi na co dzień: dzisiejsza 30-latka, jako dziecko była prymusem wśród rówieśników, jako nastolatka wpadła w depresję i jeszcze przed dwudziestką doczekała się dziecka, potem intensywnie romansowała, ale nie jest wciąż w żadnym stałym związku.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane