Giełda nie dla Patrowicza

Nowy prezes tak, ale świeżej krwi w radzie nadzorczej jak najmniej. A do tego kolejne walne. Taką strategię przyjął skarb państwa podczas walnego zgromadzenia GPW.

Walne GPW, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Walne GPW, fot. Marek Wiśniewski

WZA rozpoczęło się 26 czerwca. Zaraz po wyborze Pawła Tamborskiego na prezesa zostało przerwane do 15 lipca. By sprawować funkcję musiał nowy prezes musiał uzyskać zgodę komisji opiniującej przechodzenie urzędników do państwowych spółek i Komisji Nadzoru Finansowego. Ta ostatnia nie wypowiedziała się do 15 lipca, więc WZA zostało odroczone jeszcze raz - do 25 lipca. KNF wyraziła swoją zgodę 24 lipca

25 lipca odbyły się wybory do rady nadzorczej. Z dotychczasowego składu trafili do niej Wiesław Rozłucki, Marek Wierzbowski, DariuszKacprzyk, Jacek Lewandowski i Marek Słomski. Nie wybrano Sławomira Krupy i Leszka Pawłowicza, którzy nie kandydowali.

Kandydujący do rady inwestor Mariusz Patrowicz i Waldemar Markiewicz, prezes DB Securities i Izby Domów Maklerskich, nie uzyskali niezbędnej do wyboru bezwzględnej większości głosów. Zdecydowała o tym postawa skarbu państwa, który w obu przypadkach wstrzymał się do głosu. A sam skarb dysponuje bezwzględną większością, więc w praktyce był przeciw..

Wśród innych akcjonariuszy Mariusz Patrowicz uzyskał jednak więcej głosów przeciw niż za. Jako że kandydował na miejsce zarezerwowane dla akcjonariuszy mniejszościowych, nie będących członkami GPW, a innych tego typu kandydatur nie było, konieczne będzie kolejne walne by obsadzić to miejsce.

Jedyną nową osobą w radzie GPW jest Piotr Piłat, dyrektor departamentu rynku finansowego w Ministerstwie Finansów.

WZA udzieliło absolutorium wszystkim członkom rady nadzorczej i zarządu, którzy zasiadali we władzach GPW w 2013 r. Nikt nie był przeciwny, a więc bez głosu sprzeciwu absolutorium uzyskał również Ludwik Sobolewski, odwołany z funkcji prezesa w związku ze sposobem zbierania pieniędzy wśród spółek giełdowych, na film z udziałem bliskiej mu Anny Szarek.

WZA zajęło się też wypłatą dywidendy za 2013 r.. Przeznaczono na nią 50,4 mln zł ze 101,4 mln zł zysku GPW. Dniem wypłaty będzie 26 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda nie dla Patrowicza