Giełda odetchnęła, ale raczej na krótko

Anna Borys
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

Optymizmem powiało z zagranicy. Główny indeks w Hongkongu zakończył sesję piątkową na +5,93 proc., Japonia poszła do góry +3,00 proc., zaś Wall Street zyskał +1,82 proc. Zapał inwestorów obudziła decyzja Fed, który w piątek obniżył stopę dyskontową o pół procenta, do 5,75 (podczas gdy podstawowa stopa pozostała bez zmian na poziomie 5,25 proc). Chęć do zakupów jednak szybko opuściła warszawskich graczy.

Mimo to wczoraj na rynku dominowały wzrosty. Większość, bo aż 210 spółek, rosło, podczas gdy 99 spadało. W czołówce rosnących znalazł się PKN Orlen. Notowania tej spółki skoczyły o 4,1 proc. przy najwyższych obrotach na sesji. Giełdę ciągnęły też banki. BZ WBK skoczył do góry o 1,7 proc, BRE Bank o 0,8 proc. Sesja zakończyła się na plusie. Główny indeks giełdy zyskał 0,4 proc.

To nie oznacza, że to już koniec spadków. Zawsze po silnej wyprzedaży, jaka nastąpiła w czwartek, rynek musi odetchnąć. Niektórzy inwestorzy wracają na parkiet, ale bez euforii. Teraz najwięcej można zarobić, spekulując na nieznacznych ruchach notowań. Właśnie gracze wybierający taką strategię dominują obecnie na parkiecie.

Nadal czarne chmury wiszą nad giełdami za oceanem. Na razie nie wiadomo, jak na kondycję sektora finansowego wpłynie zmiana stopy dyskontowej. Gracze liczą teraz przede wszystkim na obniżkę podstawowej stopy. Umacniający się jen dodatkowo podcina skrzydła inwestorom. Do tej pory tani kredyt w Japonii pozwalał sfinansować zyskowne inwestycje na rynkach wschodzących. Teraz odcięcie atrakcyjnego finansowania zmusza graczy do sprzedawania aktywów. Naszego parkietu dotyczy tow niewielkim stopniu, bo warszawskie papiery i tak były relatywnie drogie. Jednak globalnie rośnie niechęć do ryzyka, co ma także wpływ na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu