Giełda za 3-4 miesiące

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 21-10-2004, 00:00

Wybierający się na GPW Polmos Lublin chce kupić kontrolny pakiet Polmosu Białystok. Od tego zależy wielkość jego emisji.

Polmos Lublin (PL), producent m.in. Żołądkowej Gorzkiej, należący do Janusza Palikota, w drugiej połowie września złożył prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG). Wiesław Skrobowski, prezes spółki, szacuje, że upublicznienie powinno nastąpić w ciągu 3-4 miesięcy od złożenia prospektu. Debiutu należy więc oczekiwać pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Spółka potrzebuje kapitału na zakup Polmosu Białystok (PB) lub — jeśli ten plan się nie powiedzie — na wykreowanie nowych marek i inwestycje. Ile — nie wiadomo. Wszystko zależy m.in. od tego, na ile Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wyceni spółkę. Nieoficjalnie mówi się o 600 mln, a nawet 1 mld zł.

Pakiet dla strategicznego

Dziś wiadomo jedynie, że resort zmodyfikował strategię prywatyzacji białostockiej firmy.

— Ministerstwo bierze pod uwagę dwie ścieżki prywatyzacji. W grę wchodzi sprzedaż akcji wyłącznie inwestorom finansowym albo wydzielenie pakietów dla inwestora strategicznego i finansowych. Z naszego punktu widzenia najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie inwestora strategicznego, który kupi co najmniej 51 proc. akcji albo uzyska zapisy dające wpływ na zarządzanie — mówi Wiesław Skrobowski.

Resort podziela tę opinię.

— Na giełdzie ma być sprzedane co najmniej 51 proc. akcji dla inwestora strategicznego i co najmniej 20 proc. dla finansowych — informuje Agnieszka Dłuska z biura prasowego MSP.

Wejścia inwestora strategicznego domagali się też związkowcy. Mają wówczas większe szanse na lepszy pakiet socjalny.

Nowa marka

Polmos Lublin dba też o rozwój własnych marek. Za kilka dni na rynek trafi nowa wódka o nazwie Żubr. Sztandarowym produktem pozostaje jednak Żubrówka.

Polmos Białystok ma drugie miejsce pod względem przychodów ze sprzedaży. W pierwszej piątce jest też Polmos Lublin. Obie firmy są także w czołówce branży pod względem rentowności sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda za 3-4 miesiące