Giełda żywnościowa ruszy w marcu

opublikowano: 27-09-2019, 13:30

Podpisano memorandum w sprawie utworzenia sieci magazynów dla giełdowego handlu pszenicą.

Zamojskie Zakłady Zbożowe stały się miejscem podpisania porozumienia między Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) a państwowym Elewarrem dotyczącego stworzenia - w oparciu o magazyny Elewarru - sieci magazynów do przechowywania zbóż, będących przedmiotem obrotu giełdowego na tzw. platformie żywnościowej, której uruchomienie planuje GPW.

Pszenica
Zobacz więcej

Pszenica Bloomberg

- Platforma żywnościowa pozwoli rolnikom na większe zyski z produkcji rolnej. Dziś znaczną część zysków przejmują pośrednicy, inicjatywa GPW da szansę na większy udział rolników w marży. Ceny produktów rolnych płacone przez finalnych konsumentów dzięki platformie żywnościowej mogą spaść – uważa Leszek Skiba, wiceminister finansów.

- Platforma żywnościowa będzie przeznaczona głównie dla producentów zbóż i innych trwałych produktów, które mogą być przechowywane dłuższy czas, które są w obrocie na głównych giełdach światowych, w Chicago czy w Paryżu. Te produkty będą również przedmiotem obrotu polskiej giełdy. Utworzenie platformy przyczyni się do koncentracji podaży krajowych towarów rolno-spożywczych. Dla mnie ważne jest to, że giełda ta da możliwość kontraktów terminowych, czyli da możliwość ustalania cen transakcyjnych zbiorów, które będą dopiero za kilka miesięcy – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

GPW studzi jednak nadzieje na szybki debiut kontraktów terminowych.

- Tak jak w przypadku Towarowej Giełdy Energii, musi minąć pewien czas, zanim będziemy mogli wprowadzić na ten rynek inwestorów finansowych. Najpierw chcemy rozwinąć głęboki rynek z fizyczną dostawą. Oczywiście nie wykluczamy, że rolnicy tak szybko zaczną handlować na platformie, że głębokość tego rynku zostanie szybciej osiągnięta – zastrzega Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

Równie dobrze budowa pozycji nowej giełdy może się jednak przeciągać. Towarowa Giełda Energii korzysta bowiem z tzw. obliga na energię elektryczną i gaz, co powoduje, że transakcje po prostu muszą być zawierane na giełdzie. Giełda spożywcza ma mieć więcej wspólnego z wolnym rynkiem. Żadnego obliga nie będzie, więc proces budowania głębokości rynku może być dłuższy.

Sieć autoryzowanych magazynów angażująca w przedsięwzięcie Elewarr ma być gwarantem i wykonawcą rozliczeń transakcji w towarze. Co do zasady giełda rolna ma być bowiem rynkiem towarowym z fizyczną dostawą.

- W marcu 2020 r. na platformie żywnościowej ma rozpocząć się 6-miesięczny obrót pilotażowy. Jedynym towarem w obrocie będzie wtedy pszenica. Obrót będzie prowadzony w dwóch opcjach: cyklicznych sesji oraz zawierania transakcji w formie aukcji – ujawnia Izabela Olszewska.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy