Giełdowa chemia wraca do łask

Adam Torchała
opublikowano: 06-11-2019, 22:00

Po mocnych spadkach indeks WIG-Chemia w końcu odbił. Analitycy wskazują na dobre wyniki, ale na horyzoncie zarysowują się również wyzwania, m.in. odwrócenie trendu w cenach gazu

W 2018 r. WIG-Chemia był najgorszym branżowym subindeksem na GPW. Stracił wówczas prawie 40 proc. Rok 2019 zaczął się od mocnego odbicia, jednak drugi kwartał przyniósł spadek o 8 proc., trzeci zaś o prawie 19 proc. W efekcie na początku października WIG-Chemia znów znalazł się w pobliżu siedmioletniego minimum i 50 proc. poniżej maksimum sprzed dwóch lat. W branżę uderzały drożejące surowce, uprawnienia do emisji CO 2 i energia. Teraz jednak inwestorzy znów uwierzyli w spółki chemiczne, a WIG- -Chemia w ciągu ostatniego miesiąca był drugim najlepszym indeksem branżowym na GPW. Zyskał w tym okresie prawie 12 proc.

Na to, że odbicie chemicznego indeksu może być czymś więcej niż tylko korektą, analitycy zwracali uwagę już wcześniej. Pod koniec października eksperci mBanku w raporcie dotyczącym prognoz wyników za III kwartał 2019 roku wskazywali, że to właśnie w chemii drzemie największy potencjał do poprawy. Liczyli oni wówczas, że EBITDA sektora powinna wzrosnąć o 116 proc., a Ciech znalazł się wśród głównych kandydatów do pozytywnych zaskoczeń.

„Wyższe rok do roku ceny sody pozwolą na poprawę znormalizowanej EBITDA w Ciechu, która rosnąć będzie najszybciej od czwartego kwartału 2017 r.” — tłumaczą analitycy mBanku.

Ich entuzjazm podziela Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ.

— Z optymizmem podchodzimy do wyników finansowych w 2020 i 2021 r. Oczekujemy przede wszystkim, że inwestycje w produkcję sody oczyszczonej i soli wreszcie ruszą i zwiększą EBITDA Ciechu o około 100 mln zł rocznie. Po drugie uważamy, że stosunkowo ciasny rynek sody może wywołać wzrost cen kontraktów w przyszłym roku — tłumaczy analityk.

Na korzyść Ciechu grają m.in. przestoje w Chinach. Na tamtejszym rynku soda w lipcu odwróciła trend spadkowy i podrożała od tego czasu o 6 proc.

— Widzimy lekkie odbicie w Chinach, widzimy silny popyt na sodę i sód, widzimy dobre ceny. Patrzymy optymistycznie na III kwartał — komentował we wrześniu osiągnięcia z III kwartału prezes Dawid Jakubowicz.

Segment sody jest dla spółki kluczowy, w I półroczu 2019 odpowiadał bowiem za dwie trzecie jej przychodów. Mimo lepszych perspektyw zdaniem Łukasza Prokopiuka Ciech w 2019 r. pod względem EBITDA zaliczy najgorszy rok od pięciu lat (594 mln zł). Spółka oprócz szans ma bowiem również rzeczywiste problemy. Jeden z najpoważniejszych to rumuńska spółka zależna. Wypowiedzenie umowy przez dostawcę pary technologicznej doprowadziło do odpisów i zawieszenia produkcji.

Nad fabryką wisi groźba długotrwałego zatrzymania produkcji, choć jak podkreśla zarząd, nie powinno to zagrozić osiągnięciu celu 900 mln zł EBITDA grupy w 2021 r. Spółki zależne Ciechu mają także kłopotyy z fiskusem. Ciech Soda Polska ma zalegać 10,5 mln zł, Verbis ETA zaś 37,9 mln zł. Mimo wszystko analitycy wierzą w wyraźną poprawę wyników w kolejnych okresach. W ciągu ostatnich trzech tygodni notowania Ciechu poszły w górę o 17 proc., spółka nadal pozostaje jednak w szerszym trendzie spadkowym.

Azotowe przebudzenie

O ile odbicie na Ciechu napędza nadzieja na lepsze wyniki, o tyle w Grupie Azoty już wiadomo, że III kwartał 2019 r. był udany. Spółka według szacunków zarządu zanotowała 61 mln zł zysku netto względem konsensu analityków na poziomie 39 mln zł. Obroty rok do roku wzrosły z 2,32 mld zł do 2,56 mld zł, choć warto zauważyć, że Azoty rozpoczęły konsolidację przejętego rok temu Compo Expert. Po spadku z lipcowego lokalnego maksimum o jedną trzecią, w ostatnim miesiącu kurs Azotów odbił o blisko 20 proc.

Warto dodać, że spółka jest kluczowa dla indeksu WIG-Chemia, posiada bowiem w nim aż 57,6 proc. udziału (udział Ciechu to 30,6 proc.). Poprawa wyników Azotów to w głównej mierze efekt poprawy sytuacji w segmencie nawozów, który odpowiada za ponad 60 proc. przychodów grupy. Jak wynika z danych Centrum Doradztwa Rolniczego, w III kwartale 2019 r. w górę poszło 75 proc. cen nawozów i tendencje wzrostowe są coraz mocniejsze (56 proc. nawozów Azotów sprzedawanych jest w Polsce). Podobny trend obserwowany jest również w Europie. Producenci korzystają więc z hossy, choć jednocześnie mają obawy co do tego, co przyniesie m.in. unijne rozporządzenie 2019/1009 z 5 czerwca, które ma zaostrzyć przepisy dotyczące wprowadzania nawozów na rynek wspólnotowy.

Gaz zmienia kierunek

Drugim czynnikiem napędzającym wzrost wyników Azotów były niskie ceny gazu, czyli głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji nawozów azotowych. Gaz jest zresztą ważny także dla Ciechu, który wykorzystuje go do celów energetycznych. Jeszcze pod koniec 2018 r. notowania gazu na Towarowej Giełdzie Energii przekraczały poziom 100 zł za 1 MWh, we wrześniu cena na tzw. rynku dnia następnego spadła w okolice 40 zł. Zarówno Ciech, jak i Azoty podkreślają, że dobra koniunktura na rynku gazu miała istotny wpływ na wyniki osiągane w ostatnim czasie.

Tutaj jednak należy postawić duży znak zapytania, o ile bowiem do początku września na gazie rysował się wyraźny trend spadkowy, później zaś ceny ustabilizowały się w okolicach 50 zł za 1 MWh, o tyle obecnie notowania gazu na TGE skoczyły już do 67,4 zł i są tym samym najwyższe od maja. To wciąż tanio, niepokoić może jednak odwrócenie trendu. Rośnie także cena gazu na rynkach zagranicznych, gdzie we znaki dają się m.in. oczekiwania co do mroźniejszej niż zazwyczaj zimy w USA.

Może się zatem okazać — o ile odbicie nie będzie tylko przejściowe — że inwestorzy przeprosili się z branżą chemiczną w momencie, gdy jeden z czynników ją wspierających przestaje działać. A należy pamiętać, że branża jest także narażona m.in. na ryzyko związane z cenami uprawnień do emisji CO 2, z których korzysta. Na razie ceny na tym rynku ustabilizowały się w okolicach 25 EUR za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu