Giełdowa elita przyciąga kupujących

W piątkowym handlu 19 miesięcznemu maksimum mWIG40 towarzyszy szorowanie po historycznym dnie indeksu rynku NewConnect.

Mimo wyhamowania zwyżek na zachodnich giełdach na Warszawskim parkiecie znów przeważają kupujący. WIG20 zyskuje jedną trzecią proc., a mWIG40, któremu udało się znaleźć na 19 miesięcznym szczycie, – nieco ponad pół proc. Handel upływa pod znakiem spływających raportów największych spółek.

Wyraźnie odetchnęli akcjonariusze Taurona i JSW, którzy spodziewali się słabych wyników za czwarty kwartał. Notowania rosną odpowiednio o 1,3 oraz 0,6 proc. po tym, jak analitycy ocenili oba raporty jako neutralne. Strata, JSW w czwartym kwartale wyniosła 40,3 mln zł wobec konsensusu sięgającego 57,2 mln zł, a Marcin Gątarz z Unicredit docenia niższe koszty ponoszone przez spółkę. Tymczasem za o jedną trzecią niższy zysk netto Tauronu odpowiada zawiązanie rezerwy na świadczenia pracownicze.

1,4 proc. zyskują papiery Pekao. Skonsolidowany zysk w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku sięgnął 742,6 mln zł, i był nieznacznie wyższy od oczekiwań rynku, które kształtowały się na poziomie 724,3 mln zł. Nie zaskakuje zapowiedziane 8,39 zł dywidendy na akcję. Na dobre odbić się z zanotowanych w ubiegłym tygodniu ośmiomiesięcznych minimów odbić się nie może jednak kurs Kernela (-1,7 proc.), który notuje najsłabszy wynik w całym WIG20. Rekomendację dla spółki z "kupuj" do "trzymaj" obniżyło ING Securities.

W tyle za giełdową elitą zostały mniejsze spółki. sWIG80 utrzymuje się jedynie na symbolicznym plusie, a WIG Plus, którego wczorajsza przecena zakończyła serię siedmiu zwyżek z rzędu, traci ponad 0,1 proc. Historyczny dołek szturmuje indeks rynku NewConnect (-0,3 proc.). Na lekkim minusie utrzymują się notowania Fasingu (-0,2 proc.). Spółka zapowiedziała utrzymanie w tym roku wyników zbliżonych do tych z 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu