Giełdowi gracze z optymizmem słuchają oświadczenia premiera

(Artur Szymański)
opublikowano: 03-03-2005, 12:00

Co by się nie stało w Sejmie 5 maja (zaplanowany termin głosowania nad samorozwiązaniem parlamentu) rząd Marka Belki zakończy swoją misję. Wówczas też premier podejmie decyzję co do swojej przynależności politycznej. Indeksy na GPW reagują małym wzrostem na słowa szefa rządu.

Co by się nie stało w Sejmie 5 maja (zaplanowany termin głosowania nad samorozwiązaniem parlamentu) rząd Marka Belki zakończy swoją misję. Wówczas też premier podejmie decyzję co do swojej przynależności politycznej. Indeksy na GPW reagują małym wzrostem na słowa szefa rządu.

Tłumacząc z polskiego na nasz, słowa premiera wypowiedziane w Fundacji Batorego oznaczają, że wybory tak czy siak odbędą się w czerwcu. Stanie się tak albo dlatego, że Sejm zdecyduje o samorozwiązaniu, a jeśli tego nie uczyni to gabinet poda się do dymisji, co też będzie prowadziło do szybszych wyborów, bo przecież Sejm nie wyłoni nowego rządu.

Od rana inwestorzy na GPW z umiarkowanym optymizmem inwestorzy czekali aż padną z ust premiera konkrety. Już wiadomo, że przed 5 maja nie przyjmie zaproszenia do przystąpienia do Partii Demokratycznej. Potem zapewne tak. Premier powiedział, że ludzie tworzący nową formację są mu bliscy.

Wcześniej w Sejmie Marek Belka opowiedział się za wyborami wiosną, podkreślając zarazem, że najlepszym i najskuteczniejszym, nie grożącym stabilności naszego kraju sposobem na zakończenie pracy mojego rządu jest decyzja o samorozwiązaniu parlamentu. Inwestorzy na GPW mają więc jeszcze dwa miesiące względnego spokoju.

WIG20 zachowuje się relatywnie dobrze, zwłaszcza na tle rynków europejskich, które dziś tracą po wzroście ceny ropy naftowej i wczorajszego spadku na Wall Street. Obroty są jak na razie bardzo małe. Najwięksi inwestorzy jeszcze nie włączyli się do gry, ale możliwe, że odreagowanie wczorajszego mocnego spadku będzie kontynuowane. Złoty gwałtownie zaczął się umacniać. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane