Giełdowy flesz

ASZ
opublikowano: 06-02-2007, 00:00

SkyEurope

+5,4%

Kurs słowackiego przewoźnika lotniczego przebił w trakcie wczorajszej sesji 18 zł. Ostatnio tyle płacono za nie w pierwszym tygodniu czerwca 2006 r. Było to w trakcie rozwijającego się wówczas trendu spadkowego, który od kwietnia — gdy akcje kosztowały 26 zł — do połowy sierpnia przyniósł 75-procentowy spadek kursu, do 6,5 zł.

Od sierpniowego dołka do dziś akcjonariusze SkyEurope odrobili już ponad połowę strat. Pomagają w tym optymistyczne komunikaty ze spółki. Wczoraj firma poinformowała o pożyczce z Bank of Scot-land na zakup pięciu boeingów 737-700, które wzbogacą flotę w 2008 r.

Famur

+2,9%

Za jedną akcję Famuru płacono w trakcie wczorajszej sesji nawet 540 zł, czyli 3,5 proc. więcej niż w piątek. To najwięcej w półrocznej giełdowej karierze spółki. Po piątkowej sesji Fazos, spółka zależna największego w Polsce producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa, pochwalił się podpisaniem umowy z Kompanią Węglową na zakup 132 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej do kopalni Ziemowit. Wartość kontraktu wynosi 26,48 mln zł. Kilka dni wcześniej Fazos zawarł podobną umowę z Jastrzębską Spółką Węglową na zakup 165 sekcji wraz z wyposażeniem. Wartość tego kontraktu wynosiła 26,83 mln zł. Nie robiło to jednak większego wrażenia na giełdowych inwestorach. Ci byli zajęci windowaniem kursów tych samych spółek, jak w ubiegłym tygodniu, czyli 7bulls, TUP. Famur musi poczekać na swoją kolej.

Yawal

+8,5%

Akcje Yawalu na półmetku poniedziałkowej sesji drożały nawet o 8,5 proc. Był to efekt zapowiedzi emisji nowych akcji. Lakoniczny komunikat producent profili aluminiowych opublikował już w piątek przed sesją. Podano w nim, że spółka ma zamiar przeprowadzić emisję akcji F w pierwszym półroczu. W związku z tym podpisano umowę z DM Millennium. Inwestorzy nie odpowiedzieli na komunikat większym popytem na akcje, obroty wyniosły 657 tys. zł. Kurs wówczas poszedł w górę o 3,5 proc.

Capital Partners

+12,2%

Jednym z wyższych wzrostów notowań mogła pochwalić się spółka Capital Partners, drożejąca o 13 proc. Wzrostowi towarzyszyły wysokie obroty. Wzmożone zainteresowanie akcjami spółki wywołało odgrzanie przez PAP znanej informacji, że CP Energia, firma z portfela Capital Partners, zamierza przeprowadzić przed wakacjami emisję akcji o wartości kilkudziesięciu mln zł. Pieniądze spółka przeznaczy na inwestycje w infrastrukturę gazową oraz — jak powiedział prezes Marcin Buczkowski — na „bardzo interesujący projekt, o którym poinformujemy przed debiutem”. Dodał, że obecni akcjonariusze CP Energii nie mają planów sprzedaży akcji podczas oferty publicznej.

CP Energia zajmuje się obrotem i dystrybucją gazu ziemnego oraz zarządzaniem sieciami gazowymi. Spółka ma koncesję na obrót i dystrybu- cję paliw gazowych oraz na obrót gazem ziemnym z zagranicą. Capital Partners ma 50 proc. akcji CP Energii. Pozostałe 50 proc. należą do PL Energia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Giełdowy flesz