Giełdowy flesz

ASZ
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

ENERGOPOL

-1,6%

W poniedziałek do giełdowego obrotu weszło 8,88 mln praw do akcji (PDA) serii F, dla których kurs odniesienia na sesję wynosił 31,8 zł. Na otwarciu płacono za nie po 28 zł (-11,9 proc.). Akcje staniały na dzień dobry o 1 zł (-3,14 proc.), po czym szybko dogoniły PDA. Po pierwszej godzinie sesji akcje traciły na wartości prawie 11 proc.

Inwestorzy, którzy mogą obracać PDA, nie mieli jednak powodów do narzekań, bo w ofercie publicznej spółka kierowana przez Lecha Tomkowskiego sprzedawała walory po 4 zł. Energopol- -Południe z emisji uzyskał 35,15 mln zł netto (koszty emisji wyniosły 365,4 tys. zł). Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na kupno gruntów pod projekty deweloperskie.

IRENA

+20,9%

Akcje Ireny kosztowały wczoraj nawet 21 zł. Po lekturze wczorajszej analizy spółki w „Pulsie Biznesu” gracze uznali, że sytuacja inowrocławskiej huty szkła gospodarczego poprawia się. Osiągnięte w trakcie wczorajszej sesji maksimum wynosi 21,5 zł.

Ostatnio tak drogie akcje Ireny były w połowie lutego 2001 r. i był to prawie szczyt ówczesnej hossy na tym papierze. Później spółce wiodło się zdecydowanie gorzej. Ponad 2-letnia bessa sprowadziła notowania Ireny do 9,5 zł. Następne półtora roku przyniosło 100-proc. odbicie, jednak kolejne osiemnaście miesięcy przyniosło całkowite oddanie wzrostu i powrót poniżej 10 zł w grudniu 2005 r. Na szczęście jednak dołek z marca 2003 r. nie został pogłębiony i kurs ponownie ruszył w górę wraz z początkiem realizacji programu restrukturyzacji firmy.

Wyniki I kwartału wyglądają obiecująco, spółka pierwszy raz od roku pochwaliła się zyskiem na poziomie operacyjnym oraz netto. Kolejne miesiące mogą być równie dobre pod warunkiem kontynuacji przechodzenia z produkcji drogich kryształów na rzecz tańszych, bardziej pospolitych wyrobów, takich jak szklanki czy kieliszki. Automatyczna linia kupiona za 10 mln zł do ich produkcji ma osiągnąć nominalną wydajność pod koniec obecnego kwar- tału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy