Giełdowy Klub 100 2015 r.

opublikowano: 03-01-2016, 22:00

W minionym roku akcje 14 spółek z WIG osiągnęły stopę zwrotu przekraczającą 100 proc. Najlepszy w tym gronie był Bioton, a na podium znalazły się także Mex Polska i CI Games.

Mex Polska

Procentuje restrukturyzacja, polegająca m.in. na wycofaniu się z prowadzenia klubów muzycznych o obcobrzmiących nazwach i koncentracji biznesu na swojskich Pijalniach Wódki i Piwa. Stopa zwrotu +199 proc.

CI GAMES

Hossę na akcjach CI Games napędziły głównie oczekiwania związane z grą „Sniper: Ghost Warrior 3”.

Stopa zwrotu +166 proc.

OPONEO.PL

Pomysł na biznes polegający na internetowej sprzedaży opon po prostu się sprawdza. W 2014 r. spółka po raz pierwszy sprzedała milion gum, wchodzi też na rynki zagraniczne.

Stopa zwrotu +161 proc.

IZO-BLOK

Biznes producenta podzespołów samochodowych jest stabilny, ale szczególnych powodów wzrostu kursu nie widać. To chyba efekt przeprowadzki z NewConnect i zapowiedzi akwizycji w Niemczech. Stopa zwrotu +145 proc.

CHEMOSERVIS-DWORY

Sowity zarobek na akcjach tej spółki to w zasadzie efekt trzech ostatnich miesięcy i ponownego trafienia w rewiry, w których porusza się kapitał spekulacyjny. W wynikach finansowych do września trudno jednak doszukać się rewolucji.

Stopa zwrotu +139 proc.

OPTEAM

Firma współpracuje z funduszem Innova nad przejęciem pakietu 50 proc. akcji spółki Polskie ePłatności, której jest współzałożycielem. Nie wyklucza innych akwizycji, które wzmocnią jej ofertę. Stopa zwrotu +136 proc.

BYTOM

Bytom stara się zerwać ze staroświeckim wizerunkiem, co pozwala mu zwiększać sprzedaż. Sprzyja mu też specyfika źródeł zaopatrzenia, która powoduje, że nie jest narażony na negatywny wpływ wysokiego kursu dolara.

Stopa zwrotu +135 proc.

POLNORD

Podobnie jak inni deweloperzy, spółka zwiększa sprzedaż mieszkań. Jednocześnie redukuje zadłużenie, które zeszło już poniżej 400 mln zł. Stopa zwrotu +132 proc.

VOXEL

Kurs spółki nakręca nadzieja na wzrost znaczenia prywatnych placówek w systemie ochrony zdrowia i przekucie strat w przyzwoity zysk w ciągu dziewięciu miesięcy 2015 r.

Stopa zwrotu +126 proc.

MOSTOSTAL WARSZAWA

Poprawa notowań idzie w parze z poprawą wyników. Zysk po trzech kwartałach był trzy razy większy niż w 2014 r. Wcześniej przez trzy lata spółka notowała co najmniej 100 mln zł straty rocznie. Stopa zwrotu +117 proc.

SFINKS POLSKA

Potencjał Sfinksa tkwi w prowadzonej ciągle restrukturyzacji. Spółce sprzyja też sytuacja makroekonomiczna.

Stopa zwrotu +113 proc.

INTERSPORT POLSKA

W 2014 r. spółka przeprowadziła restrukturyzację. EBITDA wzrosła o 50 proc., zysk netto jest na razie symboliczny, ale rok temu była strata. Stopa zwrotu +106 proc.

CIECH

Spółce pomaga sytuacja na rynku sody kalcynowanej, spadek cen węgla i restrukturyzacja przeprowadzona w 2014 r. i refinansowanie zadłużenia w 2015 r. [KA]

Stopa zwrotu +100 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu