Giełdy Europy zwyżkują na otwarciu, rośnie Safeway

Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA
opublikowano: 13-01-2003, 10:20

LONDYN (Reuters) - Poniedziałkowe notowania na giełdach Europy zaczęły się od wzrostów. Znacząco podrożały akcje sieci supermarketów Safeway, ponieważ rywal spółki na brytyjskim rynku - Sainsbury zapowiedział, że rozważa ofertę przejęcia jej za 3,2 miliarda funtów.

Rosły też notowania przedstawicieli sektora telekomunikacyjnego, ponieważ Goldman Sachs podwyższył rekomendację dla branży do "atrakcyjnie" z "neutralnie".

Nieznacznie podrożały też walory koncernów paliwowych, ponieważ na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, Organizacja Państw Eksporterów Ropy (OPEC) zdecydowała się zwiększyć limity produkcji.

Do godziny 10.15 indeks Eurotop 300 i Eurostoxx 50 zyskały po 0,8 procent.

Jednak według analityków niepewna sytuacja polityczna na świecie oraz niepokojące sygnały o kondycji amerykańskiej gospodarki powinny powodować, że w najbliższym czasie na europejskich parkietach brakować będzie wyraźnego trendu.

"Nie widzę czynników, które mogłyby pociągnąć indeksy zdecydowanie do góry. Miną jeszcze dwa, trzy tygodnie zanim sprawa Iraku zostanie zdecydowanie rozwiązana. Obawy z tym związane wciąż wiszą nad rynkiem" - powiedział Rupert Thompson z E*Trade Securities.

"Nadchodzący okres publikacji wyników nie powinien przynieść specjalnych rozczarowań, ponieważ prognozy wyników i tak zostały już znacząco obniżone. Przez dwa, trzy tygodnie będziemy poruszać się w ograniczonym przedziale" - dodał.

Największe wzrosty odnotowano na rynku frankfurckim, gdzie o blisko pięć procent podrożały akcje sieci domów handlowych KarstadtQuelle. Spółka podała lepsze dane o sprzedaży w 2002 roku. Spadła ona o 1,7 procent, a nie o trzy procent jak firma prognozowała pierwotnie.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Cukiernicze "Jutrzenka" SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy Europy zwyżkują na otwarciu, rośnie Safeway