Giełdy Starego Kontynentu zignorowały Wall Street

Artur Pałka
03-03-2009, 10:43

Nastroje zza Oceanu nie przeniosły się na  parkiety europejskie, azjatyckie zaś zareagowały w mocno ograniczonym stopniu. Od początku dnia wzrosty obserwujemy na większości giełd Starego Kontynentu, w  tym także na GPW.

Pierwsza sesja marca 2009 zapewne na długo pozostanie w pamięci wielu amerykańskich inwestorów, na tamtejszych parkietach padły bowiem kolejne rekordy słabości. Po raz pierwszy od maja 1997 roku Dow Jones zakończył dzień poniżej 7000 pkt., a dokładnie na poziomie 6763 pkt. W trakcie sesji indeks stracił 4,24%, silnie spadały również S&P500 i Nasdaq, odpowiednio o 4,66% i 3,99%.

Innym rekordem był wynik finansowy giganta ubezpieczeniowego AIG za czwarty kwartał. Strata w wysokości 61,7 mld USD jest jak do tej pory największą odnotowaną w historii amerykańskich spółek. Co ciekawe, akcje AIG zakończyły dzień w okolicach poziomów poprzedniego zamknięcia, do czego z pewnością przyczyniła się decyzja rządu Stanów Zjednoczonych o „wpompowaniu” w ubezpieczyciela kolejnych 30 mld USD w celu uchronienia go od bankructwa. Takie działanie przypomniało jednak inwestorom, że kondycja amerykańskiego sektora finansowego wciąż jest bardzo słaba. Nie dziwi zatem fakt, że wśród najsilniej zniżkujących spółek znalazły się m.in. Citigroup, Bank of America czy JP Morgan.

Interesujący jest fakt, że tym razem nastroje zza Oceanu nie przeniosły się na parkiety europejskie, azjatyckie zaś zareagowały w mocno ograniczonym stopniu.

Od początku dnia wzrosty obserwujemy na większości giełd Starego Kontynentu, w tym także na GPW. Pomimo otwarcia na niewielkich minusach, około godziny 10:00 WIG20 zyskiwał już 1%, rosły również FTSE250, DAX i CAC40. Tak duże rozbieżności między rynkami różnych kontynentów raczej nie utrzymają się długo, jeśli więc do końca dnia indeksy europejskie nie zmienią kierunku, można będzie liczyć na korektę w Stanach.

Artur Pałka
Autor jest specjalistą Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Pałka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Giełdy Starego Kontynentu zignorowały Wall Street