Giełdy w Europie nadal zniżkują po wynikach Nokii

POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA
10-01-2001, 13:56

LONDYN (Reuters) - Na europejskich giełdach w połowie środowej sesji panowały zniżki, wywołane w dużej mierze wczorajszymi wynikami sprzedaży fińskiej Nokii, które rozczarowały rynek.

Do zniżkującego sektora technologicznego dołączyły koncerny samochodowe i chemiczne. W rezultacie indeks Eurotop 300 stracił 0,8 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 1,3 procent.

Kurs DaimlerChryslera stracił 3,4 procent, bo prezentacja amerykańsko- niemieckiego koncernu na targach motoryzacyjncyh w Detroit najwyraźniej nie zachęciła inwesotorów do kupowania jego akcji, które w 2000 roku były zaliczne do najgorszych inwestycji na giełdzie.

Akcje koncernu chemicznego BASF spadły o 3,8 procent, po tym jak we wtorek bank inwestcyjny JP Morgan obniżył ranking dla jego amerykańskich konkurentów.

W centrum uwagi inwestorów pozostawała jednak fińska Nokia, która we wtorek straciła 8,7 procent, a w środę spadek jej kursu pogłębił się o kolejne 2,8 procent, mimo że wielu analityków rzuciło się do bronienia fińskiego koncernu.

Nokia - największy na świecie producent telefonów komórkowych podał we wtorek, że sprzedaż telefonów w ubiegłym roku wzrosła o 64 procent, ale inwestorzy oczekiwali jeszcze lepszych wyników.

"Rynki zareagowały nerwowo, obawiając się, że niższa od oczekiwanej sprzedaż przełoży się na gorsze wyniki finansowe" - powiedział Ian Burges, analityk z Credit Suisse First Boston. "Naszym zdaniem ta reakcja jest nieuzasadniona".

Burgess przypomniał, że wyniki mieszczą się w górnej granicy oczekiwań analityków i są "właściwie imponujące".

CSFB nadal zaleca klientom kupowanie akcji Nokii. Podobnie, "z pewnymi wahaniami" uważa Goldman Sachs.

Inwestorzy nie spieszą się jednak do ponownego kupowania akcji Nokii. Zdaniem analityków rynek czeka na wyniki największego konkurenta Nokii - amerykańskiej Motoroli, które mają zostać ogłoszone po zamknięciu środowej sesji na Wall Street.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLIGRAFIA SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Europie nadal zniżkują po wynikach Nokii